Najikonickejšie obdobie slovenskej kinematografie zostane navždy zvečnené v unikátnom dokumentárnom filme, ktorý si jej predstavitelia nepochybne zaslúžili. Ak ste si však mysleli, že takýto podnet vznikol u súčasných slovenských dokumentárnych tvorcov, ste na omyle. Jeho tvorcom je totiž indický filmár.
Shivender Singh Dungarpur sa rozhodol vytvoriť nezvyčajný dokument. Nezvyčajný nie iba svojou dĺžkou ale aj témou, ktorú spracováva. Indického režiséra totiž fascinovali filmári československej novej vlny a rozhodol ich význam zachytiť takýmto spôsobom. Mapuje československú kinematografiu pre zahraničné publikum.
Inda Dungapura fascinovala filmová tvorba Jiřího Menzela a tak si o ňom začal zisťovať viac. Postupne sa dopracoval až k celej československej novej vlne a našich významných filmárov sa rozhodol priblížiť širšiemu zahraničnému okruhu. Dokument s názvom CzechMate: in Search of Jiří Menzel má až sedem hodín a obsahuje 85 rozhovorov s takmer dvadsiatimi filmovými tvorcami od nás. Navyše je to najdlhší indický povolený film.
Pojem československá nová vlna sa používa na pomenovanie filmových scenáristov a režisérov, ktorí tvorili okolo 60. rokov 20. storočia. Okrem Jiřího Menzela sem patria napríklad Eduard Grečner, Miloš Forman, Emir Kusturica, Ivan Passer, Juraj Herz, Elo Havetta, Vera Chytilová, Dušan Hanák, Štefan Uher alebo Juraj Jakubisko a ďalší. Podarilo sa im vytvoriť najzásadnejšie snímky našej kinematografie.
Za prvé dielo sa považuje Uherovo Slnko v sieti ale patria sem aj Menzlove oscarové Ostro sledované vlaky, ktoré americký týždenník Time zaradil medzi 100 najlepších filmov všetkých čias. Ďalej filmy Miloša Formana, tvorcu Preletu nad kukučím hniezdom alebo Nylonový mesiac od Eduarda Grečnera, v ktorom sa predstavil aj Dežo Ursíny.
Shivender sa dostal k tvorbe Jiřího Menzla počas štúdií filmu na univerzite v Pune v Indii. Zaujal ho najmä jeho štýl spracovania aj vážnych tém humorným spôsobom. Tak začal postupne objavovať ostatných jeho kolegov, ktorí ho tiež oslovili. „Neexistuje žiadny komplexný film o československej filmovej vlne, ktorá je v dejinách rovnako dôležitá ako tá francúzska alebo taliansky neorealizmus.“ Páčilo sa mu, že filmy hovoria o živote obyčajných ľudí a stali sa hrdinami týchto príbehov.
Indický dokumentarista tvrdí, že najzložitejšie na celom natáčaní bolo z režisérov tieto rozhovory dostať. „Nedokázali pochopiť, že ich tvorba zaujíma človeka z Indie.“ No napriek tomu dokument našťastie vznikol a my si môžeme priblížiť dejiny našej kinematografie aj takýmto zaujímavým spôsobom.
scroll.in,csfd.cz,imdb.com
Nahlásiť chybu v článku