Málokto si však dokáže predstaviť, akým nesmiernym utrpením si museli prejsť otroci nielen z Afriky, ale aj z iných krajín. Dôkazom sú lebky afrických otrokov, ktoré sa podarilo objaviť v Mexiku.
Izotopová analýza odhalí, kde človek žil
Ako informuje portál IFLScience, pred časom sa v Mexiku podarilo objaviť lebky afrických otrokov, ktoré poukazujú na to, ako okolo roku 1500 dochádzalo nielen k prenosu kultúrnych prvkov, ale napríklad aj patogénov. Vďaka rôznym analytickým metódam či izotopovej technike sa podarilo vedcom na čele s Inštitútom Maxa Plancka pospájať príbehy troch ľudí a zistenia o nich boli následne publikované v odbornom časopise Current Biology.
Kostrové pozostatky boli nájdené v masovom hrobe, pričom genetická analýza odhalila, že ide o troch mužov pochádzajúcich z Afriky. Ich kosti jasne poukazujú na to, že osoby sa nenarodili v Mexiku. Vedci totiž vďaka izotopovej analýze kostí dokážu zistiť, čo človek počas svojho života jedol a na základe toho odhalia, kde prežil väčšinu svojho života. Navyše, v lebke bolo možné vidieť zuby, ktoré boli modifikované. V minulosti sa totiž otrokom zaostrovali predné horné zuby, pričom v niektorých oblastiach Afriky sa táto telová modifikácia vykonáva ešte aj dnes.
Otroci mali podlomené zdravie
Ako informuje tlačová správa Inštitútu, pozostatky poukazujú okrem iného aj na to, že otroci na tom neboli po zdravotnej stránke dobre. Vďaka zubom sa napríklad podarilo dokázať, že jeden z mužov trpel hepatitídou typu B. Aj keď nie je možné určiť, kedy sa hepatitída typu B objavila v Amerike prvýkrát, vedci sa nazdávajú, že ju sem zavliekli práve dovezení africkí otroci.
Jeden z mužov nájdených v masovom hrobe zas mal v tele baktériu Treponema pallidum pertenue. Tá spôsobuje nepríjemné infekcie kože, kostí a chrupaviek. Aj táto informácia môže vedcom pomôcť k tomu, aby lepšie pochopili evolúciu a adaptáciu patogénu.
IFLScience
Nahlásiť chybu v článku