Foto: Mafiánska vražda v Dunajskej Strede (Archív TASR)

Najbrutálnejšia mafiánska vražda v moderných dejinách Slovenska a Európy sa odohrala v Dunajskej Strede. Mafiánsky teror v okrese zastavili mafiáni.

Keď sa totalitný režim zrúti a nadíde čas demokracie, prichádza sloboda, ktorá bola verejnosti odopieraná. Sloboda rozmýšľať, vyjadriť sa, rozhodnúť sa… Všetko má však svoju negatívnu stránku a inak to nie je ani v tomto prípade. S uvoľnením režimu totiž prichádza sloboda nenávidieť, kradnúť, vraždiť a páchať nelegálnu činnosť. Taký bol aj prípad Slovenska. Po páde komunizmu prišla sloboda, ktorá otvorila cestu k rozkvetu mafie. Krajinu si „rozdelilo“ niekoľko mafiánskych skupín a dočkali sme sa aj nabrutálnejšej mafiánskej vraždy nielen v moderných dejinách Slovenska, ale aj celej Európy. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mafiánske vraždy na Slovensku

Takáčovci, Sýkorovci, Jakšíkovci, Piťovci, Černákovci a v neposlednom rade Pápayovci. Najznámejšie mafiánske skupiny Slovenska, ktoré si najväčšiu „slávu“ odžili po páde komunizmu v 90. rokoch. Tieto skupiny medzi sebou zápasili, ale aj spolupracovali, neskôr si vybavovali účty. Celá sieť mafie na Slovensku bola pod akýmsi drobnohľadom mafiánskych skupín z iných krajín. Tí dobre vedeli čo sa na Slovensku deje a taktiež chceli do diania zasiahnuť. Podsvetie Slovenska po páde komunizmu brilantne zobrazuje dokumentárny seriál z dielne RTVS Mafiáni.

Výpalníctvo, krádeže, neskôr verejné popravy a vraždy boli v 90. rokoch 20. storočia na Slovensku na „dennom poriadku“. Záujmy mafiánskych skupín sa neraz prelínali, čo viedlo k rôznym konfliktom. Takto došlo aj k najbrutálnejšej mafiánskej poprave v našich dejinách. Za jednu z najhorších je považovaná aj v celoeurópskych kruhoch. Išlo o začiatok konca skupiny Pápayovcov, ktorá operovala v Dunajskostredskom okrese. Bilancia? 10 mŕtvych mafiánov. A to bol len začiatok.

Pápayoci, mafiáni z Dunajskej Stredy

Pápayovci sa vo svojej mafiánskej kariére zamerali hlavne na „biele kone“. Do roku 1998 ich „zmizlo“ vďaka Pápayovcom až 100. Okrem toho nastolili Pápayovci v Dunajskej Strede stredoveké právo prvej noci. Ak sa im akákoľvek nadchádzajúca nevesta z okresu páčila, skončila ešte pred svadbou v posteli niektorého z mafiánov. V tomto období svadby v okrese prudko poklesli. Mladí ľudia sa sobášili tajne alebo v Maďarsku.

Bar Fontána v Dunajskej strede
Foto: Bar Fontána v Dunajskej strede (Archív TASR/Štefan Puškáš)

Poprava dunajskostredskej mafie

Podľa toho, čo vieme dnes, stojí za začiatkom konca skupiny Pápayovcov ruská mafia. Tá bola priamo napojená na maďarskú mafiu. Udalosť známa ako „Masaker vo Fontáne“ sa odohrala 25. marca 1999 a stáli za ňou Arpád Szamaránsky, Bratia Csaba a Szilárd Raiszovci, Ľudovít Sátor a Andrej Raisz. Tí dobre vedeli, že v ten večer bude boss skupiny Pápayovcov Tibor Pápay aj so svojimi najvernejšími druhmi v dunajskostredskej reštaurácii Fontána. Pápayovci vynechali bežné bezpečnostné opatrenia, ktoré vykonávali pri stretnutiach vo Fontáne. Boli neozbrojení a stoly boli prestreté na veľkú hostinu. Pravdepodobne malo ísť o významné stretnutie, na ktorom Pápayovcom veľmi záležalo. Všetko však bola pasca a príprava na popravu.

Foto: Jedna z obetí mafiánskeho masakru v bare Fontána (Archív TASR)
 Jedna z obetí mafiánskeho masakru v bare Fontána
Foto: Jedna z obetí mafiánskeho masakru v bare Fontána (Archív TASR)

Po 19. hodine vkročili do reštaurácie traja muži prezlečení za policajtov-kukláčov a zvolali na celé osadenstvo, že sa jedná o policajnú akciu. Dvaja muži vybehli na poschodie, kde sa nachádzali Pápayovci. Na ležiacich mafiánov začali bez varovania strieľať z automatických zbraní. Deväť členov zločineckej skupiny vrátane bossa Tibora Pápaya ostalo na mieste ležať bez života, desiaty zomrel pri prevoze do nemocnice. Podľa vyšetrovateľov bolo vystrelených 113 rán, pričom jediná neminula cieľ. Poprava, akú Slovensko a ani Európa ešte nevideli.

Jedna z obetí mafiánskeho masakru v bare Fontána

Ako píše portál cas.sk, na mieste činu bol po poprave vyšetrovateľ prof. JUDr. Jaroslav Ivor, DrSc, ten sa o udalosti neskôr vyjadril: „Tak brutálny akt vraždy som vo svojej činnosti vyšetrovateľa nikdy nevidel. Obete ležali krížom krážom na podlahe zakrvácané. V tej miestnosti bol cítiť obrovský pach smrti…„. Napriek tomu, že boss Pápayovcov bol po smrti, vraždenie neprestalo.

Mŕtvi páchatelia

Zvyšní členovia rozpadajúcej sa zločineckej skupiny si potrebovali vybaviť účty, na strane druhej ich bolo treba odstrániť. Ešte niekoľko rokov pokračovali popravy na uliciach, výbuchy áut alebo „nehody“. Ako píše denník SME, z popravy vo Fontáne polícia nakoniec obvinila Csabu a Szilárda Raiszovcov a Árpáda Szamaránszkeho. Objednávateľom mal byť Ľudovít Sátor, ktorého neskôr obvinili aj z vraždy Raiszovcov. Szamaránszký zomrel v roku 2005 pri autonehode a Sátor sa mal sám stať obeťou vraždy no napriek tomu sa jeho telo nikdy nenašlo.

Foto: Ľudovít Šátor – objednávateľ vraždy Pápayovcov (Archív TASR/Štefan Puškáš)
Uložiť článok

Najnovšie články