Už na prvý pohľad je jasné, že chrám Sree Padmanabhaswamy je skutočne neobyčajným miestom. Pozlátené steny ukrývajú poklad nevídaných rozmerov. Je však opradený množstvom legiend, jedna z nich hovorí, že ak otvoríte tie nesprávne dvere, privodíte koniec sveta.
V článku sa dozviete aj:
- čo všetko sa v chráme ukrýva;
- prečo súd nedovolil jednu z komnát otvoriť;
- ako sa poklad do chrámu dostal;
- akými legendami sú komnaty a poklad v nich opradené.
Zapísal sa do Guinessovej knihy rekordov
Hinduistický chrám Shree Padmanabhaswamy sa nachádza v Thiruvanantapurame, v hlavnom meste štátu Kérala v Indii. Odhaduje sa, že sa v ňom nachádzajú poklady v hodnote najmenej 22 miliárd dolárov, informuje HuffPost. Vďaka tomu sa do Guinnessovej knihy rekordov v roku 2011 zapísal ako hinduistický chrám s najväčším bohatstvom na svete.
Súčasťou pokladu má byť údajne zlatý trón, koruny zdobené množstvom drahokamov, tisícky vzácnych kameňov či vrecia plné zlatých mincí pochádzajúcich z rôznych kútov sveta. V chráme sa má nachádzať aj obraz boha Višnu obložený tisíckou diamantov. A to všetko je len začiatok. Zdá sa až neuveriteľné, že nejaké miesto môže ukrývať tak neuveriteľné bohatstvo bez toho, aby bolo už dávno vyrabované, a to napriek tomu, že ročne ho navštívia tisícky ľudí. Respektíve, úrady si dlho mysleli, že sa chrám nikdy zlodejom nepodarilo vykradnúť.
Ako informuje web Guinness World Records, o časti pokladu sa dlho nevedelo, bol totiž ukrytý v dovtedy neobjavených podzemných komnatách. V nich sa ukrývalo zlato, striebro a ďalšie cenné predmety v hodnote odhadom 18 miliárd dolárov.
Predpokladá sa, že bohatstvo sa v novoobjavených chrámových komnatách ukrývalo viac ako 130 rokov a časom ho tam uložili travankúrski maharadžovia. Chrám bol vybudovaný podľa zmienok v literatúre v 8. storočí, postaviť ho nechal kráľ Travankúru. Legendy podľa BBC po stáročia hovorili, že kráľ nechal do hrubých kamenných stien chrámu zamurovať bohatstvo nevídaných rozmerov a údajne nechal vytvoriť aj niekoľko ukrytých trezorov. Niektoré steny sú dokonca údajne celé vybudované z čistého zlata. Niet sa čo čudovať, že básnici o mieste hovorili ako o mieste so zlatými múrmi a popisovali ho ako raj na Zemi.
Skutočnú hodnotu nie je možné vyčísliť
Napriek tomu, že celková finančná hodnota pokladov v Shree Padmanabhaswamy sa odhaduje na 22 miliárd dolárov, skutočnú historickú hodnotu nie je možné vyčísliť. V čase objavenia sa predpokladalo, že hodnota nájdených predmetov bude „len“ 500 miliónov dolárov. Samozrejme, ihneď po objavení pokladu bolo nutné požiadať o pomoc políciu, aby ho strážila. V súčasnosti je chrám plný detektorov kovov, bezpečnostných kamier a stráži ho viac ako 200 mužov, pričom niektorí z nich sú ozbrojení.
Podľa webu India Times to ale nestačilo a v roku 2016 údajne časť pokladu zmizla. Ukradnutých bolo najmenej 769 nádob so zlatom a strieborné tehly. Niektorí si myslia, že pod chrámom sa nachádza tajný tunel, vďaka ktorému architekti mohli zamknúť dvere zvnútra komnaty a nepozorovane s pokladom odísť. Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že zlodeji mohli poklady vynášať celé desaťročia bez toho, aby si to niekto všimol.
Ako píše Forbes, v chráme sa stále nachádzajú aj komnaty, do ktorých zatiaľ nikto nenabral odvahu nazrieť. Jedna z nich dostala pomenovanie Vault B, no hovorí sa jej aj „zakázaná zóna“ (celkovo bolo v roku 2011 objavených 6 komnát, pomenovaných Vault A, B, C, D, E a F, pričom niektoré zdroje uvádzajú objavenie nie 6, ale až 8 komnát).
Nahlásiť chybu v článku