Zdroj: Profimedia

Festival nahých mužov je nehmotným dedičstvom Japonska.

Čo sa stane, keď tisíce japonských mužov zhodia zimné kabáty a vtrhnú do chladných ulíc takmer nahí? Vitajte na Hadaka Macuri, festivale, kde nahota znamená cestu k šťastiu. Znie to bláznivo? Tak čítajte ďalej.

Článok pokračuje pod videom ↓

Japonsko je preslávené svojimi netypickými festivalmi, medzi ktoré patrí aj festival „nahých mužov“. Súčasťou tohto festivalu je akt, pri ktorom sa tisíce mužov vyzlečú na verejnosti donaha. Japonci veria, že si takto zabezpečia šťastie na nasledujúci rok.

Zdroj: Profimedia

Tento festival je dôležitým nehmotným dedičstvom Japonska

Ako píše The Guardian, každý február sa tisíce mužov oblečú len do bedrového rúcha „fudoši“ a páru bielych ponožiek „tabi“. Nahí Japonci sa stretávajú v šintoistickej svätyni v Inazawe, kde na obrade odháňajú zlých duchov. Tento festival sa konal po prvýkrát pred viac ako tisíc rokmi, je symbolom vďačnosti za bohatú úrodu, blahobyt a plodnosť.

Zdroj: Profimedia

Muži pri obrade prechádzajú očistou v ľadovej vode, potom nasleduje bitka o magické amulety, ktoré im z výšky 4 metrov hádžu duchovní, a obrad v budhistickom chráme. Festival trvá od popoludnia až do neskorého večera. Schádzajú sa na ňom muži z celého Japonska a často sa naň hlásia celé skupiny zamestnancov jedného podniku.

CNN uvádza, že vďaka svojej dlhej tradícii bol festival v roku 2016 označený za dôležité nehmotné ľudové kultúrne dedičstvo.

Zdroj: Profimedia

Po viac ako tisícročí môžu ísť na festival aj ženy

BBC informuje, že tento rok mohli po prvýkrát v histórii ísť na festival aj ženy, museli byť však úplne oblečené. Úlohou žien na festivale je prinášať rituálne obety z bambusovej trávy. Finále festivalu momiai, pri ktorom medzi sebou účastníci zápasia a snažia sa preniesť smolu na „vyvoleného“ tým, že sa ho dotknú, než bude stiahnutý do bezpečia svätyne, sa ženy zúčastniť nemôžu.

Uložiť článok

Najnovšie články