Foto: courtesy the Munch Museum, Oslo/youtube.com (Dejepis Inak)

V jednej historickej epoche bola menštruácia považovaná za niečo posvätné, v ďalšej zase za niečo prekliate a odporné.

Menštruácia je definovaná ako krvácanie pohlavne dospelej ženy po uvoľnení vajíčka z vaječníkov, ktoré v prípade, že nebolo oplodnené, odchádza z tela s výstelkou sliznice maternice vo forme krvácania. Jedno takéto krvácanie prebieha spravidla periodicky raz za mesiac. Avšak kým teraz je menštruácia chápaná, v minulosti to tak nebolo. Aj keď je jasné, že ženy menštruovali už od počiatku dejín, nikto presne nevedel prečo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dejiny píšu muži. Aj to je dôvod, prečo sa o tejto výhradne „ženskej téme“ v historických záznamoch veľa toho neuvádza. Ľudia v staroveku aj v stredoveku vnímali menštruáciu ako prosté krvácanie žien, bez toho, aby boli zranené.

V jednej historickej epoche bola menštruácia považovaná za niečo posvätné, v ďalšej zase za niečo prekliate a odporné. Jedno je však takmer isté. Pravidelný cyklus nebol až taký samozrejmý. Súvisel najmä s tým, že výživa nebola vždy dostatočná či neexistovali antibiotiká, a tak sa menštruácia niekedy urýchľovala, inokedy oneskorovala.

Menštruácia bola tiež často vnímaná ako niečo mystické a nadprirodzené. Známe sú vyjadrenia Plínia Starší, rímskeho spisovateľa, podľa ktorého, menštruácia mohla zabrániť krupobitiu a bleskom, a tiež vyhnať škodcov z plodín. Varoval aj pred pohlavným stykom s menštruujúcou ženou, keďže by mohol byť smrteľný. Ani názor cirkvi nebol zrovna najlepší. Keďže Eva odtrhla jablko z rajskej záhrady, večné krvácanie bolo prisudzované ako trest za tento hriech.

O tom, ako bolo vnímané menštruovanie v priebehu dejín, o tom, ako sa s ňou ženy vyrovnávali a ako doba pokročila až do súčasného vnímania vám už viac povie youtuberka Sandra z náučného kanálu Dejepis inak:

Pozri aj: Rasy neexistujú, no rasizmus tu stále je. Ako to vlastne je, vám vysvetlí Sandra z kanálu Dejepis inak

Uložiť článok

Najnovšie články