Foto: bibianajanik, prekazkovybezec (Instagram)

Lezecké lokality na Slovensku vhodné pre začínajúcich lezcov.

Chcete stráviť príjemný letný deň v prírode, ale neviete, čo iné okrem bicyklovania, behu alebo turistiky podniknúť ? Práve letné mesiace sú ideálnym časom pre začatie s lezením na prírodných skalách, ktorých je na Slovensku viac než dosť.  Šport, ktorý sa môže zdať náročný je z väčšej časti o technike, než o sile. To si môžete overiť na ktorejkoľvek z nasledujúcich lokalít. Dôležité je nezabudnúť na certifikovanú výstroj a skúseného lezca, ktorý vás bude bezpečne istiť a viesť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tomášovský výhľad

Medzi jednu z najznámejších prírodných lezeckých stien na východe Slovenska patrí neodmysliteľne Tomášovský výhľad. Svojou bohatou históriou by vedel rozprávať o veľa dobrodružstvách. Prví lezci ním liezli už pred prvou svetovou vojnou. Vedie naň hneď niekoľko prístupových ciest. Môžete sa rozhodnúť ísť napríklad osobným vlakom a vystúpiť v Spišských Tomášovciach, odkiaľ vedie zelená značka približne pol hodinu priamo na vyhliadku, alebo zvoliť pohodlnú cestu autom a zaparkujete na parkovisku v dedinách Čingov alebo Ďurkovec, odkiaľ sa necháte viesť žltou značkou. Po príchode na vyhliadku je v prípade priaznivého počasia prichystaný nezabudnuteľný pohľad na Tatry a pod vašimi nohami cez 100 lezeckých ciest s obťažnosťou od 3 do 10-.

Dreveník

Krásna scenéria Spišského hradu ukrýva v mierne zalesnenom prostredí skalný útvar s názvom Dreveník. Skupina travertínových skalných útvarov s ľahkou náročnosťou a výraznými chytmi predstavuje raj pre začínajúci lezcov. Lezecká stupnica sa pohybuje v rozmedzí náročnosti od 3 do 10- s väčším počtom jednoduchých ciest. Jedinečným prvkom sú skalné veže, na ktoré si môže lezec po zdolaní steny sadnúť a pozorovať krásne okolie. Pri Spišskom hrade je zriadené platené parkovisko vzdialené od Dreveníka len niečo cez 1 km.

Kalamárka

Zvolenské lezectvo sa neodmysliteľne spája s očarujúcou Kalamárkou. Svojím podkovitým tvarom a štruktúrou skál pripomína nedobytnú pevnosť. História tohto miesta v spojení s lezectvom začala pred 50 rokmi, kedy sa začali črtať prvé lezecké trasy. Miesto je zároveň archeologickou lokalitou s nálezmi siahajúcimi až do doby bronzovej. Rozľahlé územie ukrýva cez 350 ciest s náročnosťou od 1 do 10-, čo z neho robí ideálny tréningový priestor v srdci Slovenska. Plošina okrem lezeckého zážitku ponúka nezabudnuteľné výhľady na okolité dediny Očová a Detva. Na Kalamárku sa dostanete po červenej značke priamo z Detvy alebo neďalekej dediny Stavanisko po panelovej ceste až ku skalám.

Jelenec

Jednou z mladších lokalít je Jelenec vzdialený 18km od Banskej Bystrice. Svoju históriu začal písať začiatkom 90. rokov a postupne sa premenil na jedno z najnavštevovanejších lezeckých miest súčasnosti v okolí krajského mesta. Kombinácia ciest s obťažnosťou od 4+ do 10+ je určená skôr pre ľudí, ktorí si už lezenie vyskúšali. Na miesto sa dostanete nenáročne z Banskej Bystrice smerom na Donovaly s cieľovou stanicou v Dolnom Jelenci. Je možné dopraviť sa autom alebo autobusom.

Súľovské skaly

Skaly vežovitého charakteru jedinečných tvarov rozprestierajúce v trojuholníku Považská Bystrica, Rajec a Žilina preveria skúsenejších lezcov i začiatočníkov prostredníctvom 470 ciest, čo v skutku nie je málo. Obťažnosť predstavuje rozmedzie 4 až 11-. Skaly sa nachádzajú v chránenej krajinnej oblasti so stupňom 5, vďaka prítomnosti hniezdenia vzácnych druhov vtákov. Prístup k skalám je možný z dedín Jablonové a Súľov autom či pešo.

Platňa

Lezenie na prírodnej skale si môžete vyskúšať aj neďaleko centra Bratislavy. Miesto nazývané Platňa nájdete neďaleko vežiakov na Žižkovej ulici. Zaparkovať autom môžete za najvyšším z nich a lesnou cestou sa dostanete presne na miesto, ktoré je prekvapivo tiché a ukryté pred ruchom hlavného mesta. Skala sa môže zdať na prvý pohľad malá, ale so svojimi 43 cestami poskytuje rozmanitosť náročností od 3 po 9.

Pajštún

Nazývaný aj Mekka bratislavských lezcov je vzdialený niekoľko minút od obce Borinka na západnom Slovensku. Lezecký útvar pod hradnou rujnou s bohatou históriou je stále vyhľadávaným výletným miestom skúsených i neskúsených priaznivcov tohto športu. V minulosti ním prešli esá tohto adrenalínového športu na Slovenku a bola považovaná za tréningové miesto pre horolezcov pred ich horolezeckými výstupmi vo Vysokých Tatrách. V súčasnosti sa môže stať, že si budete musieť na voľnú cestu chvíľu počkať. Miesto ukrýva asi 70 ciest s obťažnosťou od 3 do 10- pripravených na preskúmanie.

Skalka pri Trenčíne

Len pár kilometrov od Trenčína, neďaleko dediny Zamarovce, nájdete 25m vápencový útvar týčiaci sa z lúky. Svojím tvarom pripomína skôr spiace zviera z rozprávok, no vidieť môžeme len jeho chrbát. V lokalite si prídu na svoje zanietení lezci, ale aj rodiny s deťmi. Približne osemdesiat ciest s obťažnosťou od 3 do 9+, poskytujú zlatú strednú cestu pre náročnejších aj začiatočníkov. Skala je vhodným miestom aj na viacdňový výlet vďaka svojmu rovinatému okoliu a vhodnému priestoru pre kempovanie. Počas leta osvieži blízka rieka Váh.

Pozri aj: Preverí vaše schopnosti i odvahu. Toto je najťažšia turistická trasa na Slovensku, ktorú nezvládne len tak hocikto

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články