Samozrejme, v lete sú nádherné, no videli ste už Niagarské vodopády v zime? Aj keď mnohí toto ročné obdobie nemajú príliš v obľube, zima má aj svoje výhody. Jednou z nich je fakt, že dokáže akúkoľvek scenériu premeniť na nádherné ľadové kráľovstvo.
Ľadová rozprávka
Mrazy trápia v posledných dňoch nielen Slovensko. Zima sa do sveta poriadne zahryzla a pohrala sa s prírodou. Tuhá zima úraduje aj v Amerike a najznámejšie vodopády na hraniciach USA a Kanady sa premenili ľadovú rozprávku. Samozrejme, turisti si túto príležitosť nemohli nechať ujsť a na sociálnych sieťach pribúdajú jedinečné zábery zachytávajúce zimnú krásu.
An aerial photo taken over the #American side shows water flowing around ice due to subzero temperatures in #NiagaraFalls, #NewYork, U.S. January 22, 2019. @Reuters/Dronebase pic.twitter.com/ESBpPR75bD
— FRANCE 24 (@FRANCE24) January 23, 2019
Zamrznutý zámok
Zábery zamrznutých Niagarských vodopádov si zaslúžia obdiv o to viac, že v tom čase sa ochladilo údajne až na -25°C, pričom miestami klesla teplota až na -35°C. Niektorí prirovnávali scenériu k záberom zo slávnej rozprávky Frozen, ktorú si zamilovalo nielen takmer každé dieťa na svete, ale aj dospelí. Ľadom boli pokryté dokonca aj schody, ktoré k vodopádom vedú, čo ešte viac umocnilo dojem, že to nie je vodopád, ale cesta do Elsinho čarovného zámku.
Rieka Niagara
Inge Groot sa zas na Instagrame vyjadrila, že kým zamrznutý vodopád obdivovali, na 15 minút dokonca vykuklo aj slnko, čo jeho krásu umocnilo ešte o niečo viac. The Buffalo News sa však vyjadrili, že vodopád nie je zamrznutý úplne a voda v ňom prúdi aj naďalej.
Padá totiž z dostatočnej výšky a dostatočnou rýchlosťou na to, aby sa rieka Niagara prelievala cez okraj a tiekla ďalej. Vodopád je totiž na niektorých miestach vysoký takmer 54 metrov.
Nezamŕza úplne
Stuart M. Evans, ktorý pôsobí na fakulte geografie na buffalskej univerzite sa vyjadril, že je takmer nemožné, aby taká obrovská pohybujúca sa masa vody zamrzla úplne. Toto však nie je prvý prípad, kedy sa vodopád čiastočne pokryl vrstvou ľadu. Prvýkrát zaznamenali zamrznutý vodopád v roku 1964, kusy ľadu vtedy prietok takmer celkom zablokovali. Odvtedy sa jav zopakoval ešte päťkrát, dnes už sa však vďaka technológiám niečo podobné stať nemôže.
Napriek tomu, že vodopád nezamŕza úplne sa však nedá povedať, že by boli ľudia sklamaní a mnohí sa na sociálnych sieťach vyjadrili, že s Niagarskými vodopádmi v zime súvisia ich najkrajšie spomienky.
ladbible, niagarafallsusa
Nahlásiť chybu v článku