Foto: unsplash

V 112 krajinách sveta ide o najrozšírenejší druh onkologického ochorenia u mužov.

Každoročne lekári diagnostikujú rakovinu prostaty tisíckam pacientov. Mnohí z nich ochoreniu podľahnú. Liek, ktorý EÚ schválila, už predtým prijali Spojené štáty, Veľká Británia a Kanada.

Článok pokračuje pod videom ↓

Európska únia schvália nový typ liečby proti pokročilej rakovine prostaty od farmaceutickej spoločnosti Novartis. Oznámila to v pondelok táto švajčiarska firma. TASR informáciu prevzala z utorkovej správy agentúry AFP. EÚ odobrila liečivo s názvom Pluvicto, ktoré je určené pre dospelých pacientov trpiacich na kastračne rezistentnú rakovinu prostaty s metastázami.

Novartis uviedol, že v roku 2020 bolo na celom svete diagnostikovaných viac ako 1,4 milióna nových prípadov rakoviny prostaty a podľahlo jej 375 000 osôb. Dodal, že v 112 krajinách sveta ide o najrozšírenejší druh onkologického ochorenia u mužov. Túto liečbu už v marci schválili Spojené štáty a pridala sa k nim i Kanada a Británia.

Dôležitý míľnik pre pacientov s rakovinou v pokročilom štádiu

Fakt, že Európska komisia (EK) schválila Novartis, „je dôležitým míľnikom pre pacientov s rakovinou prostaty v pokročilom štádiu, ktorí už nemajú veľa alternatívnych možností liečby“, uviedla farmaceutická spoločnosť. EK schválila liečbu pre tých pacientov, ktorí už boli neúspešne liečení inými typmi liečiv – taxánovou chemoterapiou či androgénnymi receptormi.

Pluvicto dostal zelenú na základe výsledkov štúdie, na ktorej sa zúčastnilo 831 pacientov. Ukázalo sa, že v porovnaní s už existujúcimi druhmi liečby znižuje riziko úmrtia až o 38 percent. Novartis uviedol, že v súčasnosti skúma možnosť, či by sa táto liečba dala použiť aj v prvých štádiách rakoviny prostaty.

Uložiť článok

Najnovšie články