foto: ESA/GCP/UPV/EHU Bilbao, CC BY-SA 3.0 IGO)

Mars sa v posledných rokoch stal stredobodom záujmu mnohých výskumníkov.

Dokonca sa uvažuje aj nad tým, že jedného dňa by sa na Marse mohli usadiť ľudia. Zatiaľ je však všetko vo fáze výskumov a pozornému oku vedcov neujde nič. Inak to nebolo ani tentoraz, keď sa na Marse objavil zaujímavý úkaz. Na záberoch je vidieť oblak, odkiaľ sa tam však vzal?

Článok pokračuje pod videom ↓

V oblasti rovníka Marsu sa nachádza vulkán, ktorý je už dlhý čas neaktívny, no z ničoho nič sa v jeho blízkosti objavil dlhý biely oblak vo forme pásu. Možno by niektorým z vás napadlo, že ide predsa o následok erupcie spomínaného vulkánu, Mars je však chladná planéta, vulkán je neaktívny a vedci nepredpokladajú, že by sa v súčasnosti prebral.

Aj keď je to nezvyčajný jav, vedci si myslia, že majú vysvetlenie. Vulkán, nad ktorým sa oblak objavil, sa nazýva Arsia Mons a orbiter Mars Express zistil, že je oblak približne 1 500 kilometrov dlhý. Záber, na ktorom sa úkaz objavil, bol vyhotovený už pred časom, a to 13. septembra. Odvtedy mení svoju podobu v závislosti od počasia a je natoľko výrazný, že ho na pozadí Marsu vidieť veľmi jasne za pomoci teleskopov aj zo Zeme.

Odborníci si myslia, že aj keď sa oblak objavil nad vulkánom, ide len o optickú ilúziu. Na Marse nedošlo k žiadnej erupcii už milióny rokov a to, že by sa Arsia Mons prebral k životu, je maximálne nepravdepodobné. Aj keď však oblak nevznikol následkom erupcie, vyvýšený vrchol vulkánu je za neho predsa len zodpovedný.

Ide o jav, ktorému vedci hovoria orografické oblaky a zvyčajne sú viditeľné na horách, keď ťažší vzduch klesne, expanduje a ochladí sa do takej miery, že je viditeľný, pretože vlhkosť sa vyzráža na čiastočkách prachu. Orografické oblaky na Marse nie sú až tak výnimočným javom, z času na čas sa objavia, zvyčajne sa však vyparia niekoľko mesiacov pred tým, ako dôjde na severnej hemisfére Marsu k zimnému slnovratu.

Mars Express zachytil podobný jav už niekoľkokrát, naposledy napríklad v rokoch 2009, 2012 a 2015. To, že sa tento rok objavil orografický oblak znovu, teda pre odborníkov nie je až takým prekvapením. Okrem toho, poskytuje priestor na skúmanie toho, ako sa na Marse menia v priebehu času podmienky.

Oblak nie je jedinou zaujímavosťou, ku ktorej na Marse tento rok došlo. Začiatkom roka sa červenou planétou prehnala prudká piesočná búrka, ktorá pochovala vozidlo Opportunity. Práve oblak teda môže pomôcť vedcom skúmať, ako sa na Marse dvíha a usádza piesok. Predpokladá sa, že orografické oblaky sa na Marse objavia opäť o niekoľko rokov.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články