Ilustračné foto: Pixabay/Ecodefense/Heinrich Boell Stiftung Russia/Slapovskaya/Nikulina [Attribution], via Wikimedia Commons

V septembri roku 2017 v celej Európe detektory radiácie zaznamenali jej zvýšený výskyt.

Vedci tvrdia, že tento únik radiácie bol zatiaľ najvyšší od havárie vo Fukušime z roku 2011. Až donedávna sa stále netušilo, odkiaľ sa rádioaktívny mrak ruténia vzal, aj keď indície okamžite smerovali k Rusku či Kazachstanu. O tejto udalosti sme vás v roku 2017 informovali. Úroveň radiácie vtedy nebola na Slovensku taká, aby ohrozovala zdravie obyvateľov. Teraz sa zistilo, odkiaľ rádioaktívny mrak prišiel. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Radiácia prišla z Majaka

Ako informuje portál IFL Science, medzinárodný tím vedcov dospel k záveru, že zdroj rádioaktívneho mraku vystopovali do oblasti južného Ruska a s najväčšou pravdepodobnosťou bol výsledkom havárie v zariadení na spracovanie jadrového odpadu v závode Majak v pohorí Ural.

Foto: Mapa oblasti mesta Ozyorsk a závodu Mayak (NASA, Jan Rieke (color correction, borders and labels) [Public domain], via Wikimedia Commons)
Podľa štúdie vedcov Národnej akadémie Spojených štátov, ktorú vypracovalo 70 odborníkov z Európy, a ktorí preskúmali 1 300 meraní rádioaktívneho izotopu ruténia 106 z lokalít po celej Európe sa zistilo, že uniklo medzi 250 až 400 terabecquerlov ruténia.

Ruténium-106

  • Ruthenium (lat. Ruthenia = Rus(ko)) je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku Ru a protónové číslo 44
  • Objavené bolo roku 1844
  • Patrí do tzv. triády ľahkých platinových kovov
  • Používa sa ako legujúci kov pri zlatinách pre zvýšenie ich tvrdosti a mechanickej odolnosti
  • Zliatina platiny s 5% prímesou ruténia sa používa na výrobu luxusných náramkových hodiniek
  • Ruténium-106 (Ru-106) je rádionuklid umelého pôvodu
  • Ru-106 je štiepny produkt z jadrového priemyslu a používa sa aj v lekárskej oblasti na liečbu rakoviny

Aj keď Rusko sa k incidentu nevyjadrilo, únik by mal pochádzať zo závodu Majak. Ten sa špecializuje na prepracovanie vyhoreného jadrového paliva či na prepracovanie plutónia z atómových zbraní.

Bol to pulzný únik, ktorý sa veľmi rýchlo skončil“ uviedol vo vyhlásení profesor Georg Steinhauser, odborník na radiáciu z Hannoverskej univerzity a dodáva: „Dokázali sme, že k nehode prišlo pri prepracovaní vyhorených palivových článkov vo veľmi pokročilom štádiu, krátko pred ukončením procesu prepracovania„.

Mapa priemerných koncentrácií ruténia 106 v celej Európe od septembra do októbra 2017. Všimnite si červenú farbu nad južným Ruskom. O. Masson a kol., PNAS 2019

Tretia najväčšia jadrová katastrofa

Závod Majak bol zdrojom aj tretej najväčšej jadrovej havárii na svete, po Černobyle a Fukušime nazvanej Kyštymská katastrofa.

V roku 1953 bolo v Majaku vybudované zariadenie na skladovanie tekutého jadrového odpadu. V roku 1956 zlyhal chladiaci systém jednej z nádrží určenej na skladovanie jadrového odpadu a z nepochopiteľných príčin nebol opravený. Chladiaca voda sa postupne odparovala a 27. septembra 1957 tak došlo k obrovskej katastrofe.

Nádrž explodovala ohromnou silou, ktorá vyhodila do vzduchu 160-tonovú betónovú dosku slúžiacu ako „poklop“ nádrže. Do okolia sa okamžite uvoľnilo obrovské množstvo rádioaktívneho odpadu. Väčšina z neho padla do okolia nádrže, čím sa znečistila rieka Teča. Časť radiácie však v podobe rádioaktívneho mraku dostala do ovzdušia a rozšírila sa aj do oblastí vzdialených stovky kilometrov.

Foto: (Sergey Nemanov [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons), (Jan Rieke, maps-for-free.com, NordNordWest, Historicair, Bourrichon, Insider, Kneiphof [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch bolo v okolí Majaku evakuovaných niekoľko obcí. Celkovo bolo bez udania dôvodu presídlených viac ako 10-tisíc obyvateľov. O tom, čo sa v závode na výrobu jadrového paliva a spracovanie jadrového odpadu skutočne stalo však Sovietsky zväz úspešne mlčal. Explózia a následná kontaminácia však ovplyvnila omnoho viac ľudí ako spomínané evakuované obyvateľstvo.

Radiácia sa šírila vzduchom aj vodou a jej skutočný dopad bol zrejme obrovský. Predpokladá sa, že radiácia kontaminovala oblasť s rozlohou do 20 000 km². Presné dáta však kvôli utajovaniu havárie samozrejme neexistujú, predpokladá sa však, že si zvýšený výskyt rakoviny vyžiadal tisícky ľudských životov. Výsledkom je aj tzv. východouralská radiačná stopa, dlhá no úzka oblasť so zvýšenou radiáciou medzi mestami Jekaterinburg a Čeľabinsk.

Ohrozenie obyvateľov nenastalo

Našťastie únik ruténia-106 nebol veľký a nepredstavoval ohrozenie verejného zdravia. Zarážajúce na celej skutočnosti je ale ignorácia úniku zo strany Ruska. To z neho robí nedôveryhodný štát, ktorý si nechce priznať, že došlo k pochybeniu a aj keď únik neohrozil nikoho, o takejto situácii by mal informovať už len pre upokojenie verejnosti. Akoby sa teda nepoučili z jadrovej katastrofy v Černobyle, keď sa Sovietsky zväz snažil katastrofu čo najviac ututlať pred svetom. História v zadržiavaní informácií sa zjavne opakuje.

Uložiť článok

Najnovšie články