Úrady zo škandinávskych štátov hlásili, že tento mesiac namerali zvýšené hladiny radiácie, ktorá však nepredstavuje ohrozenie pre ľudí. Žiadny štát zatiaľ neuviedol, že by na jeho území prišlo k nejakému radiačnému úniku, a tak je zatiaľ jej pôvod v rovine špekulácií.
Aj keď radiácia v atmosfére bola dostatočná na to, aby bola merateľná, jej úroveň bola nízka a nepredstavovala riziko, uvádza portál Science Alert.
Viaceré rádionuklidy
„Boli namerané veľmi nízke úrovne rádioaktívnych látok, a to cézium-134, cézium-137, kobalt-60 a ruténium-103,“ uviedol švédsky úrad pre radiačnú bezpečnosť na Twitteri.
Mycket låga nivåer av de radioaktiva ämnena cesium-134, cesium-137, kobolt-60 och rutenium-103 uppmättes under vecka 24 i Sverige. De nivåer som uppmätts är så låga att de inte innebär någon fara för människor eller miljö. https://t.co/8J3kdVYEcE
— Strålsäkerhetsmynd. (@SSM_Nyheter) June 23, 2020
Podobné správy prichádzali aj z Nórska či Fínska. Lassina Zerbo, tajomník organizácie pre komplexnú zmluvu o zákaze jadrových skúšok, uverejnil na Twitteri mapu, ktorá naznačuje možný región, odkiaľ pochádza zdroj. Väčšina radiácie sa totiž nachádza nad územím Ruska, ale aj časťami Fínska, Švédska, Dánska a Nórska.
Smer zo západného Ruska
„Tieto izotopy sú s najväčšou pravdepodobnosťou z civilného zdroja,“ uviedol Zerbo. To naznačuje poškodenie palivového cyklu v niektorej z jadrových elektrární.
22 /23 June 2020, RN #IMS station SEP63 #Sweden🇸🇪 detected 3isotopes; Cs-134, Cs-137 & Ru-103 associated w/Nuclear fission @ higher[ ] than usual levels (but not harmful for human health). The possible source region in the 72h preceding detection is shown in orange on the map. pic.twitter.com/ZeGsJa21TN
— Lassina Zerbo (@SinaZerbo) June 26, 2020
Na základe dostupných údajov radiácia prichádzala zo smeru zo západného Ruska, no Holandský inštitút pre verejné zdravie ešte v piatok oznámil, že to automaticky neznamená, že by radiácia musela pochádzať z ruských elektrární.
„Rádionuklidy putovali zo smeru zo západného Ruska do Škandinávie, ale v tejto chvíli nie je možné poukázať na žiadnu krajinu pôvodu,“ uviedol inštitút.
Ruský Rosenergoatom pre tamojšiu tlačovú agentúru TASS uviedol, že obe jadrové elektrárne v spomínanom regióne pracujú v normálnom režime a nevyskytli sa žiadne komplikácie pri ich fungovaní.
Podobná situácia ako v roku 2017
Za súčasného stavu je tak ťažké tvrdiť, z čoho a hlavne odkiaľ radiácia pochádza. Mnohí však poukazujú práve na Rusko a incident veľmi pripomína jadrový mrak z roku 2017, ktorý sa prehnal nad Európou. Zistilo sa, že ten pochádzal práve z ruských jadrových zariadení, avšak krajina dodnes únik popiera.
Radiácia ani v tom prípade nebola na úrovni, ktorá by mohla ohroziť zdravie obyvateľstva. Aj z tohto dôvodu je preto opäť hlavným podozrivým Rusko, avšak zatiaľ je všetko iba v rovine úvah.
Nahlásiť chybu v článku