Hovorí sa, že na lásku sa neumiera. Je to však naozaj pravda? Najnovšie výskumy toto tvrdenie vyvrátili. Podľa nich totiž strata milovanej osoby môže mať fatálne následky.
Počas prvých troch mesiacov od úmrtia manžela alebo manželky sú ovdovelí jedinci vystavení väčšej náchylnosti na choroby postihujúce obehovú sústavu a kardiovaskulárny systém. Zvyšuje sa teda riziko ich smrti. Hovorí štúdia, ktorá vyšla v magazíne Psychoneuroendocrinology.
V prvých šiestich mesiacoch po smrti partnera narastá podľa Chrisa Fagungesa, asistenta psychológie z School of social Sciences pri Rice University úmrtnosť vdovca alebo vdovy až o 41%. Až 53% z toho je v dôsledku kardiovaskulárnych chorôb. Čo ich však zapríčiňuje?
Vedci zistili, že u ľudí, ktorí prišli o svoju polovičku, narastá hladina protizápalových cytokínov- imunitných markerov spôsobujúcich zápal v krvnom obehu. Rovnako spôsobuje aj nižšiu variabilitu srdcovej frekvencie (HRV), čiže nepravidelnosť pulzov alebo nerovnaké časové rozstupy medzi jednotlivými údermi srdca. Menšia nepravidelnosť poukazuje na horší stav organizmu. Ovplyvňuje ju aj psychický stav človeka. 32 ovdovelých ľudí malo až o 47% nižšiu variabilitu srdcovej frekvencie, než 33 osôb v kontrolnej skupine. Táto štúdia je prvou, ktorá poukazuje na smrť zapríčinenú práve týmito dôvodmi.
Štúdia sa venovala výskumu ľudí v rozmedzí 51-80 rokov. 22% z toho boli muži a zvyšných 78% ženy. Výsledky v tejto testovacej skupine boli porovnateľné, pri zohľadnení rozdielov v hmotnosti alebo celkovom zdravotnom stave. Takže na pohlaví nezáleží. Rovnako sú ohrození muži a aj ženy.
Kedže každý ľudský organizmus má rozdielnu náchylnosť na choroby a je svojím spôsobom individuálny, vedci teraz pracujú na výskume, ktorý sa snaží zistiť, kto je viac náchylnejší na chorobu zlomeného srdca a kto je zasa voči ním odolnejší.
futurity.org
Nahlásiť chybu v článku