Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) rozšírila známy červený zoznam, ktorý zoskupuje kriticky ohrozené druhy živočíchov. Objavil sa na ňom aj malý hlodavec, kedysi mimoriadne hojne rozšírený v Európe aj v Ázii.
Európskym škrečkom, alebo aj škrečkom poľným, hrozí do 30 rokov vyhynutie. Informuje o tom IUCN, ktorá aktualizovala červený zoznam kriticky ohrozených druhov živočíchov a rastlín. Škrečok poľný bol ešte pred niekoľkými desaťročiami hojne rozšírený v Európe, Rusku aj v Ázii, vo Východoslovenskej nížine počet jedincov v 70. rokoch 20. storočia odhadovali na 35 miliónov.
Dramatický pokles v reprodukcii
Medzinárodní experti európskeho škrečka do červeného zoznamu zaradili pre výrazný pokles jeho populácie, ktorá je podľa odborníkov dôsledkom zníženia schopnosti reprodukcie týchto hlodavcov. Kým v 20. storočí vrhla samica škrečka v priemere 20 mláďat ročne, aktuálne sa priemer podľa výskumov pohybuje na úrovni 5 až 6 mláďat.
Prečo sa európske škrečky nedokážu rozmnožovať v takej miere, ako je u nich obvyklé, zrejmé nie je. Odborníci predpokladajú, že príčinou by mohli byť rozširovanie monokultúrnych plantáží, priemyselný rozvoj, klimatická zmena či svetelný smog. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o súhru týchto faktorov.
Podľa IUCN európsky škrečok zmizol z 3/4 svojho prirodzeného územia vo francúzskom Alsasku, z tretiny územia Nemecka a 3/4 oblasti výskytu vo východnej Európe. Ak sa negatívny trend nezmení, škrečok poľný môže do 30 rokov vyhynúť, medzinárodní experti preto hlodavca museli zaradiť na neslávne známy červený zoznam ohrozených druhov.
Ohrozená aj huba, lemury a veľryby
Na červenom zozname sa objavila aj huba Caterpillar fungus, známa ako Húsenica čínska. Parazitická huba rastie v Tibete, Nepále a v Bhutáne v nadmorských výškach viac ako 3 000 metrov. Huba je vo veľkom využívaná v tradičnej čínskej medicíne, jej cena sa pritom často pohybuje na vyššej úrovni ako zlato. Huba sa na červenom zozname ocitla v dôsledku nadmerného zberu v posledných 15 rokoch, keď sa jej výskyt znížil o minimálne 30 %.
IUCN upozornila tiež na alarmujúcu situáciu lemurov. Takmer všetky druhy lemurov žijúce na Madagaskare sú ohrozené a takmer jedna tretina z nich je len krôčik od vyhynutia. Dôvodom je najmä deforestácia a lov na tomto africkom ostrove, informovali ochranári. IUCN tiež varovala, že k vyhynutiu majú blízko aj veľryby biskajské. Nielen, že sa vo zvýšenej miere zachytávajú do rybárskych sietí, ale zrážajú sa aj s loďami, pravdepodobne v dôsledku klimatických zmien, ktoré posunuli ich migračné trasy severnejšie do trás námorných lodí.
Nahlásiť chybu v článku