Predvianočné obdobie láka ľudí vyraziť do zahraničia za trhmi alebo nákupmi darčekov. Jedným z miest, kam sa Slováci vydávajú, je populárna Viedeň. Ak sa sem chystáte autom, môžete naraziť na novinku.
V hlavnom meste u našich susedov pribudol nový druh dopravných značiek. Zaujímavé je, že na prvý pohľad vyzerajú totožne s tými bežne používanými, avšak rozdiel tam je. A to veľký. Ako vysvetľuje portál Topspeed, sú vyrobené z dreva.
Drevené značky namiesto hliníkových
Ďalšou odlišnosťou, ktorou sa vyznačujú, sú finančné náklady, ktoré boli na ne vydané. Sú totiž dvakrát drahšie oproti tým bežným. Možno vám teraz vŕta v hlave otázka, prečo ich teda Rakúsko začalo používať. A odpoveďou je, že majú vyprodukovať len tretinu emisií CO2, oproti hliníkovým.
Nové značky sú vyrobené z dreva, na ktorom je potiahnutá reflexná fólia. Až 46 bolo umiestnených pred vlakovou stanicou Westbahnhof, takže ak vo vás vzbudili zvedavosť, môžete sa nimi pokochať práve na tomto mieste.
Či sa takejto novinky dočkáme niekedy v budúcnosti aj na Slovensku, ukáže až čas. Jedno je však isté, Viedeň aj týmto krokom dokazuje, že jej na ekológii záleží.
Na strednom Slovensku vyrástol nový kruhový objazd
Nielen naši susedia sa tešia novinkám na cestách, ale občas nejaká pribudne aj u nás. Aj keď v tomto prípade je z iného súdka. Ako sme vás už informovali, vodičov na strednom Slovensku mätie nový kruhový objazd a niektorí z neho dokonca majú až strach.
„Turbo-okružná križovatka vo zvolenskej časti Rákoš je pred dokončením, kompletné odovzdanie stavby predpokladáme v decembri. Aktuálne ešte prebiehajú terénne úpravy a dopravné značenie,“ citovala Pravda slová hovorkyne Banskobystrickej župy Lenky Štepánekovej.
V každom prípade, „turbokruháč“ je aj napriek okolitému pracovnému ruchu v prevádzke a stihol už narobiť mierne zmätky. Hlavným dôvodom je fakt, že mnohí motoristi poriadne neovládajú pravidlá takejto okružnej križovatky a doposiaľ sa s ňou nemali nikde možnosť stretnúť. Odborníci, ale aj skúsenejší vodiči teda odporúčajú, aby si všetci dané pravidlá naštudovali ešte predtým, než na „kruháč“ prvý raz vstúpia.
Nahlásiť chybu v článku