Foto: Profimedia, SITA

Výlet do Severnej Kórey nemusí byť najlepší nápad vášho života.

Krajina opradená nánosom tajomstiev, dohadov o skutočnom živote a prezentovaná silnou propagandou, je pre množstvo cestovateľov, historikov, sociológov, ale aj bežných ľudí lákadlom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nejde však o miesto, kam vám na vstup stačí prejsť pasovou kontrolou. Nejde o miesto, kde sa môžete slobodne túlať uličkami, sadnúť si na kávu a porozprávať sa o dojmoch zo svojej návštevy.

Je to Severná Kórea. Štát ležiaci na severe Kórejského polostrova, kde už viac ako 70 rokov drží opraty moci jedna rodina. Štát, za návštevu ktorého môžete zaplatiť aj životom. Podobne ako Otto Warmbier, študent z USA.

„Tento prípad je plný „nešťastných“ náhod. Hoci ho nesledujem úplne do detailov, dá sa na ňom ilustrovať, prečo treba byť v Severnej Kórei opatrný. Režim považuje svoje symboly za niečo posvätné, nedotknuteľné. Aj taký plagát, ktorý zobrazuje vodcu, k nim patrí,“ povedal pre interez doktor Miloš Procházka z Katedry východoázijských štúdií Univerzity Komenského v Bratislave.

Mal to byť len výlet

Otto Warmbier bol študentom University of Virginia. Mal len cez 20 rokov, keď sa v rámci skupinového výletu, organizovaného cestovnou kanceláriou so sídlom v Číne, vybral na návštevu Severnej Kórey.

Foto: SITA/AP

Na päťdňový výlet odcestoval 29. decembra 2015. Jeho plán bol spoznať krajinu, ktorá bežne nie je prístupná okolitého svetu a osláviť Nový rok, píše Independent. Nebola to však návšteva, po ktorej mohol doma rodičom rozprávať príbehy, deliť sa o zážitky s priateľmi a všetkým ukazovať fotografie. Otto sa nikdy nevrátil taký, aký odchádzal.

Kým 2. januára 2016 čakal na odlet na letisku v Pchjongjangu, hlavnom meste Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, bol zatknutý. Danny Gratton, podľa Washington Post člen výletnej skupiny, ktorý bol svedkom tohto zatknutia, povedal, že nikto nevyslovil žiadne vysvetlenie.

„Prišli dvaja strážcovia, jednoducho poklepali Otta po ramene a odviedli ho preč. Len som tak trochu nervózne povedal: „No, to je naposledy, čo sa vidíme.“ V tých slovách bola veľká irónia. Vtedy som Otta videl naposledy. Nebránil sa, nevyzeral vystrašene. Akosi sa pousmial,“ opísal incident na letisku.

Foto: Profimedia
Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články