Veci sa vyvíjajú dobre a v určitom momente sa návrhy, ktoré sú na stole, pretavia vo výsledok. V reakcii na nedoriešené témy zmien vo vláde to v stredu po rokovaní kabinetu uviedol podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).
„Keď sa zrodí finálna dohoda, budeme vás informovať, ja určite nebudem ten, kto bude predčasne o niečom informovať, čo ešte nie je definitívne dohodnuté,“ odmietol špekulácie s tým, že na stredajšom rokovaní vlády sa táto téma vôbec nepreberala.
Minister obrany sa takisto vyjadril k zvolávaným samitom predstaviteľov štátov Európskej únie (EÚ), ktoré sú reakciou na rokovania USA a Ruska o Ukrajine.
Vicepremiér mieni, že pondelkový (17. 2.) i stredajší neoficiálny samit sú viac menej hysterickou reakciou na minulotýždňové vyjadrenia amerického viceprezidenta J. D. Vancea na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
„Pritom on nehovoril o Ukrajine, on len vyzval Európu, aby sa vrátila k demokratickým princípom, ktoré v predchádzajúcom období sama porušovala,“ upozornil Kaliňák.
Hystéria?
Nechápe rovnako „hystériu“ predstaviteľov európskych mocností z neprítomnosti EÚ na rozhovoroch o Ukrajine, ktoré sa iniciovali. „Ja nevnímam tieto rozhovory ako rozhovory Ruska a USA, ale ako rozhovor toho, kto chce sprostredkovať rokovanie o mieri medzi Ruskom a Ukrajinou,“ vysvetlil. „Načo tam má byť pri tomto rokovaní EÚ, ak doteraz sa zubami-nechtami rokovaniu s Ruskom bránila,“ podotkol.
Odmietol zároveň, že neúčasť Slovenska na samitoch by bola vyjadrením nedôvery spojencov v EÚ. Poukázal na to, že samity majú neoficiálny charakter a iniciovali ich štáty, zvažujúce vyslanie vojakov na mierové misie na Ukrajine. „My sme jasne deklarovali, že tam vojakov nepošleme,“ pripomenul.
Dodal, že predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je v rámci témy Ukrajiny a negociácií o vývoji situácie v kontakte s predsedom Európskej rady Antóniom Costom.
Nahlásiť chybu v článku