Na prvý pohľad ide o krásneho tmavého chrobáka s modrým až fialovým odleskom. Pri dotyku však vypúšťa páchnucu žltkastú tekutinu, ktorá obsahuje prudko jedovatú látku kantaridín, píše SITA.
Ako upozorňuje iMeteo, spolu s prebúdzajúcou sa prírodou sa von ťahá aj najrôznejší hmyz. A práve májka fialová a obyčajná, kontakt s ktorými môže mať pre človeka negatívny vplyv, sú aktuálne premnožené.
Májka fialová je najjedovatejší chrobák, ktorý sa na území Slovenska nachádza. Jej spoločenská hodnota je 90 €, neoplatí sa však chytať ju do rúk. Tento hmyz je zvyknutý brániť sa najmä vtedy, ak sa cíti ohrozene. V nebezpečenstve z kĺbov vylučuje žltkastú tekutinu, ktorá obsahuje účinný toxín kantaridín.
Kontakt chrobáka s kožou môže podľa webu Zahrada.sk spôsobiť podráždenie a dokonca aj vytvoriť pľuzgiere podobné popálenine. Niektoré zdroje hovoria dokonca až o smrteľnom nebezpečenstve. Stránka Chránená krajinná oblasť Poľana vysvetľuje, že pre človeka je smrteľný pri dávne 30 miligramov. Zaujímavé však je, že na niektoré živočíchy tento jed neúčinkuje. Napríklad, jež alebo iné hmyzožravé tvory sú voči nemu odolné.
Entomológovia však prízvukujú, že panika nie je na mieste. Aby sa totižto človek otrávil májkou fialovou, musel by ich niekoľko zjesť.
Z kantaridínu sa v minulosti vyrábalo afrodiziakum známe ako „španielske mušky“. V stredoveku bol tiež obľúbeným pre „travičov“, ktorí ho používali pri odstraňovaní svojich nepriateľov.
Nahlásiť chybu v článku