Ilustračná foto: Unsplash

Spoznať falzifikát vo väčšine prípadov nie je ťažké.

Falšovanie peňazí je staré ako peniaze samy. Tresty za tento zločin boli v minulosti mimoriadne kruté a vysoké, dnes, v prípade dokázania viny, hrozí falšovateľovi väzenie. Ak sa ale falošná bankovka dostane do vašich rúk tak, že vám ju napríklad vydajú v obchode, pomyselného „čierneho Petra“ máte odrazu vy. Preto je dobré sa toho vyvarovať a vedieť identifikovať falošnú bankovku ešte predtým, než sa k vám dostane.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Najnovšie sa na Slovensku objavili falošné 100-eurové bankovky, ako informujú TV noviny. Muž chcel zaplatiť v obchode falošnou bankovkou, avšak obchodníčke sa peniaze nepozdávali. Chcel ju preto naspäť, no obchodníčka sa rozhodla zavolať políciu, muž potom znervóznel a radšej odišiel. Rovnakú skúsenosť o pokus platbou falošnou bankovkou majú v Trenčíne aj taxikári.

Ako spoznať falošnú bankovku?

Výhodou eurobankoviek je, že majú veľké množstvo ochranných prvkov, čo znemožňuje ľahké vytváranie falzifikátov. Ako informuje Európska centrálna banka, prvý spôsob ako najrýchlejšie môžete odhaliť falošnú bankovku, je kontrola hmatom.

Mnohé falošné bankovky sú totiž vyrábané amatérmi a primitívnymi spôsobmi farebného kopírovania bankovky na bežný kancelársky papier. Bankový papier je ale iný. Je vyrobený z bavlny a na dotyk nie je hladký ako bežný papier. Bankovky nie sú hladké a majú na sebe vystupujúce časti, ktoré nie je možné amatérskym falšovateľom napodobniť.

Typické sú čiarky na ľavej a pravej strane eurobankoviek a vďaka nim dokážete odlíšiť väčšinu falzifikátov. Ak nevystupujú, je veľká pravdepodobnosť, že máte v ruke falošnú bankovku. Rovnako aj základný motív bankovky, nápisy a veľké číslo zobrazujúce hodnotu, sú na dotyk hrubšie.

Ďalšou možnosťou je kontrola pohľadom. Pre eurobankovky sú typické vodoznaky s portrétom, ktorý sa objaví priložením proti svetlu. V ňom sa zobrazí motív bankovky, portrét Európy a hodnota bankovky. Rovnako portrét je vidieť aj z druhej strany bankovky, avšak obrátene.

Druhým významným typickým znakom eurobankoviek je ochranný prúžok, ktorý prechádza celou bankovku od vrchnej časti až po spodnú. V prúžku je veľmi drobným písmom zobrazený znak € a hodnota bankovky. Tie vidieť pomerne dobre pri presvietení bankovky.

Tretím veľmi užitočným ochranným prvkom, ktorý môžete skontrolovať pohľadom, je okienko s portrétom Európy v pravej hornej časti bankovky. Keď si okienko priložíte blízko oka, môžete sa cez bankovku a zobrazený portrét dokonca pozerať.

Tretím preverením bankovky, ktoré môžete urobiť bez potreby špecifických prístrojov, je kontrola naklonením. V striebristom prúžku na pravej strane bankovky sa vytvára svetelný efekt a je vidieť okienko s portrétom Európy. Rovnako sa svetelný efekt vytvára aj na ľavej strane, kde je smaragdovo zobrazená nominálna hodnota bankovky. Nakláňanie bankovky a špecifické odlesky tak napovedajú, či ide o pravú bankovku. V prípade 100 a 200-eurovej bankovky sa tiež v striebristom prúžku nachádza satelitný hologram znaku €, ktorý sa pri naklonení zobrazuje okolo nominálnej hodnoty.

Kombináciou overenia dotykom, pohľadom a naklonením, čo vám spolu zaberie len niekoľko sekúnd, s 99 % istotou môžete odhaliť, či v ruke držíte skutočne pravú bankovku.

Foto: ECB

Ďalšie možnosti overenia

Na trhu tiež existujú rôzne pomôcky na overenie pravosti bankovky. Bežná je fixka, resp. testovacie pero, ktorým keď sa prejde po bankovke a neostane na nej čiara, ide pravdepodobne o pravú bankovku.

Bankovku je tiež možné overovať pomocou štandardného či špeciálneho UV svetla či infračerveným svetlom. Rovnako je možné skontrolovať lupou mikrotlač na vybraných miestach. Pre každú bankovku ich nájdete na stránke Európskej centrálnej banky.

Čo robiť, ak mi niekto dá falošnú bankovku?

Vedomé používanie falošných bankoviek je trestným činom. Takúto bankovku používať nesmiete a je potrebné kontaktovať políciu. Ak sa potvrdí, že bankovka je falošná, tak máte smolu v tom, že pravú bankovku za ňu nedostanete. Ale nebudete obvinení z trestného činu, keďže budete postupovať podľa zákona. Polícii tiež určite pomôže, ak si budete pamätať, ako ste k bankovke prišli. Ak si nie ste istí pravosťou bankovky, môžete požiadať hociktorú banku, nech vám ju skontrolujú pomocou špeciálnych zariadení. Ak bude bankovka pravá, tak ju môžete používať.

Ak ste obchodník, tak máte právo odmietnuť platbu bankovkou, ak sa vám na nej niečo nezdá. Ak ale nadobudnete pocit, že ide o falošnú bankovku, je nutné kontaktovať políciu.

Uložiť článok

Najnovšie články