V stredu na ochorenie Covid-19 otestovali takmer 5 200 ľudí, z toho 16 testov bolo pozitívnych. Na webe covid-19.nczisk.sk o tom informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.
Celkovo je tak na Slovensku 1 445 pozitívne testovaných ľudí na toto ochorenie. Laboratóriá doteraz otestovali takmer 110-tisíc vzoriek. Chorobe v stredu podľahol ďalší pacient, počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19 tak stúpol na 26. Z ochorenia sa zotavilo ďalších 44 ľudí, na Slovensku je tak spolu už 806 vyliečených pacientov.
Permanentný krízový štáb informoval na korona.gov.sk, že počet hospitalizovaných pacientov klesol na 162. U 35 bolo ochorenie potvrdené. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú štyri osoby, na umelej pľúcnej ventilácii je jeden pacient. Kĺzavý medián v stredu stále zostáva na hodnote štyri. Z nových prípadov pribudlo deväť v Nitrianskom kraji, tri v Bratislavskom a dva v Žilinskom kraji. Zhodne po jednom prípade potvrdili v Banskobystrickom a Košickom kraji.
Pri otváraní škôl chceme ísť postupne, najprv MŠ a prvý stupeň
V súvislosti s možným otváraním škôl sa pôjde postupne. Najskôr by sa mali vrátiť do škôl deti v materských školách (MŠ) a žiaci prvého stupňa základných škôl spolu s piatakmi. Následne sa bude zvažovať, či sa do škôl vrátia aj ostatní žiaci. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol v stredu minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).
„Všetci chceme ísť do škôl, tá vôľa je obrovská. Musíme sa vysporiadať so všetkými podmienkami, aby sme v prvom rade chránili bezpečnosť a zdravie nás všetkých,“ uviedol minister. Podľa ministra je veľmi pravdepodobné, že to nebude klasické vyučovanie. Diskutovať sa podľa neho musí aj o tom, ako bude obmedzený vek učiteľov v rámci rizikových skupín. „Toto všetko potrebujeme mať vydiskutované, najlepšie priamo v praxi, že sa stretneme s riaditeľmi alebo s učiteľmi,“ poznamenal minister.
Situáciu musia zhodnotiť epidemiológovia
Situáciu v súvislosti s otváraním škôl vníma Gröhling ako veľkú zodpovednosť, pretože v školskom systéme sa nachádza zhruba 100.000 pedagógov a milión žiakov. „Preto chcem mať všetky rozhodnutia vydiskutované v rámci tímu epidemiológov a následne sa postavíme a povieme rozhodnutie a jednotlivé metodické pokyny, ako to máme spracovať a akým spôsobom máme ísť do škôl,“ povedal šéf rezortu školstva.
Podľa Gröhlinga sa diskutuje o tom, koľko žiakov má byť v skupine, ale i o tom, ako bude prebiehať vyučovanie. „Musíme vyriešiť jedálne, školské kluby, ale aj to, ako budú rodičia vstupovať do škôl. Je tam množstvo malých problémov, s ktorými sa určite popasujeme a nejakým spôsobom to zvládneme,“ povedal. Minister by bol rád, keby bolo vyučovanie v školách obnovené aspoň čiastočne v júni.
Stredoškoláci sa dostanú do škôl zrejme až v septembri
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba na sociálnej sieti uviedol, že stredoškoláci sa vrátia do škôl až v septembri. „Prváci a druháci zo základných škôl budú mať pravdepodobne možnosť návratu do škôl posledné dva júnové týždne. Bude to však dobrovoľná a zábavná forma, aby naši drobci nezabudli na svojich spolužiakov a učiteľov,“ uviedol Droba po stredajšom stretnutí s ministrom školstva a učiteľmi stredných škôl.
Školy a školské zariadenia sú z dôvodu šírenia nového koronavírusu zatvorené od marca. Počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách sa vzdelávanie realizuje dištančnou formou.
Nahlásiť chybu v článku