Foto: TASR/AP

Na Slovensku registrujeme 2292 pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

Na Slovensku vo štvrtok (30.7.) pribudlo 27 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo tak evidujeme 2292 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Včera sa vykonalo 2176 testov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

V stredu pribudlo 20 vyliečených. Celkovo sa tak z ochorenia vyliečilo 1695 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 29 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je jeden človek, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje jeden pacient s ochorením COVID-19.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 261 562 ľudí. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 29, pribudlo jedno úmrtie. Ako informuje SITA, novou obeťou je muž, ktorý ležal v nemocnici v Dunajskej Strede a zomrel v nedeľu (26.7). Pri minulotýždňovom medializovanom prípade 85-ročného muža, ktorý zomrel vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, pitva súvislosť s ochorením COVID-19 nepotvrdila.

Ďalšou obeťou koronavírusu na Slovensku je 67-ročný muž. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Pitva u muža potvrdila rozvinutú pľúcnu formu COVID-19 a zápal pľúc. „Pacient bol hospitalizovaný v nemocnici s poliklinikou v Dunajskej Strede, skonal v nedeľu, 26. júla 2020,“ uviedla hovorkyňa rezortu.

Nové prípady sa podľa NCZI vyskytli v okresoch Bratislava (4), Galanta (4), Prešov (4), Nové mesto nad Váhom (3), Senec (2) a po jednom prípade v okresoch Dunajská Streda, Hlohovec, Prievidza, Žiar nad Hronom, Čadca, Žilina, Poprad, Kežmarok, Košice a Michalovce.

Čoraz viac mladých Európanov trpí ochorením COVID-19

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že čoraz viac mladých Európanov trpí ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Šéf WHO pre Európu Hans Kluge povedal, že v súčasnosti pozorujú prudký nárast najmä vo vekovej kategórii od 20 do 39 rokov.

Ilustračná foto: Pixabay

Medzi krajiny, v ktorých evidujú nárast infikovaných spomedzi mladých ľudí, patria aj Francúzsko a Nemecko. Podľa odborníkov mladí udržiavajú častejšie sociálne kontakty. Kluge dodal, že aj on má dve dcéry a chápe, že nechcú byť počas leta zatvorené vo vnútri.

Množstvo mladých Európanov pre Euronews uviedlo, že niektoré aspekty života sa zmenili, no stretávajú sa s približne rovnakým počtom priateľov, ako pred vypuknutím pandémie, i keď možno menej často, keďže veľa podujatí je zrušených.

Kluge poznamenal, že nárast počtu infikovaných je do značnej miery spôsobený „zmenami správania sa ľudí“. Dodal, že odborníci v oblasti zdravotníctva musia zmeniť spôsob komunikácie s mladými ľuďmi. „Najhoršie je obviňovanie niekoho,“ vyhlásil s tým, že mladých treba motivovať pozitívnymi správami.

Uložiť článok

Najnovšie články