Foto: TASR - Jaroslav Novák

Mnoho vodičov stále poriadne nepozná pravidlá cestnej premávky, ktoré u nás platia už niekoľko rokov. Výsledkom sú zmätky v doprave, ale aj pokuty.

Bratislava nenapreduje iba developerskými projektmi, ale aj inováciami v cestnej premávke. Nie je preto žiadnym prekvapením, že neznalí šoféri tu často spôsobia zmätky, nakoľko sa stretnú s predpismi, cestami a križovatkami, ktoré doteraz na Slovensku nevideli. A nemusí to nutne platiť iba pre „cezpoľných“, pravidlá v mnohých prípadoch robia problém aj domácim. Jeden z častých priestupkov je aj jazda v tzv. BUS pruhu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ide o jazdný pruh, ktorý je vyhradený prioritne pre mestskú hromadnú dopravu (MHD) a zväčša je umiestnený v úsekoch, kde sa zvyknú tvoriť zápchy, prípadne tam, kde sa kumuluje väčšie množstvo vozidiel. Samozrejme, vytvorenie takéhoto jazdného pruhu je podmienené aj konkrétnou cestou a musí byť naň potrebný priestor. Domáci motoristi sa s ním stretávajú predovšetkým v Bratislave, no postupne sa rozširuje aj do iných miest, ako napríklad Prešov.

Vo všeobecnosti je cieľom hladký prejazd vozidiel MHD, ktoré neuviaznu v kolónach a tým by mohli byť atraktívne aj pre samotných cestujúcich, ktorí auto radšej vymenia za autobus či trolejbus. Dôvodov, prečo takéto pruhy pribúdajú, je samozrejme viac, no v tomto prípade je dôležitý fakt, kto vlastne môže v tomto pruhu jazdiť. Bratislavčania sa často stretávajú s množstvom nezodpovedných vodičov, ktorí tieto pruhy zneužívajú. Kým niektorí neúmyselne, iní cielene.

Výsledok je však rovnaký a končí väčšinou dvoma spôsobmi – obmedzením MHD a pokutou. Ako informoval portál StartStop, Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 v paragrafe 12 uvádza, že vodiči vozidiel, pre ktorých je daný jazdný pruh vyhradený, sú povinní tento pruh využívať prednostne. Týmto pruhom tak môžu jazdiť autobusy, trolejbusy a riadne označené vozidlá taxislužieb.

V hlavnom meste však aj pár rokov po zavedení takýchto pruhov stále vznikajú zmätočné situácie. Ako sme už spomínali, niektorí vodiči totiž strácajú trpezlivosť a cestu si chcú skrátiť prázdnym BUS pruhom, iní doň zase vojdú preto, že si nevšímajú dopravné značenie. Faktom ostáva, že okrem vyššie spomínaných vozidiel v ňom nemajú iní účastníci cestnej premávky čo hľadať. Výnimku predstavujú azda iba bicykle či menšie motocykle, ktoré sa však musia držať čo najbližšie pravej krajnice.

Ako sa píše v článku noviny.sk, všetky ostatné vozidlá môžu do špeciálneho pruhu vstúpiť iba v jedinom prípade, keď ho potrebujú využiť na odbočovanie. V prípade neoprávnenej jazdy v BUS pruhu hrozí previnilcom pokuta až do výšky 100 eur.

Uložiť článok

Najnovšie články