Ilustračná foto: TASR - Pavol Zachar/TASR

Jeho súčasťou by mohli byť vojaci alebo súčasní či bývalí policajti.

Na Slovensku by mohli vzniknúť Národné obranné sily, nahradiť by mali aktívne zálohy ozbrojených síl. Súčasťou návrhu legislatívnych zmien je aj vznik Žandárskeho zboru, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti, ktorý v stredu schválila vláda. Na rokovanie ho predložilo Ministerstvo obrany SR.

„Návrh zákona upravuje nový proces zaraďovania registrovaných občanov, aktívne slúžiacich príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, záchranných zložiek, verejných funkcionárov a vojakov ostatných záloh do jednotlivých zložiek Národných obranných síl. S ohľadom na úlohy, ktoré majú plniť, sa osobitne upravujú podmienky pre zaradenie do operačných záloh, pohotovostných záloh a branných záloh, pričom základným princípom ovládajúcim celý proces zaraďovania je dobrovoľnosť,“ uvádza rezort v materiáli.

Aká bude realita?

Výcvik a plnenie úloh vojakmi v operačných zálohách či v pohotovostných zálohách bude podľa materiálu trvať 20 dní. Ďalších desať dní bude vojak v pohotovosti. Za absolvovanie celého obdobia dostane príslušník príspevok 3000 eur. Vojak v branných zálohách sa na získanie polovičného príspevku musí zúčastniť na výcviku a plnení úloh aspoň 14 dní.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) po rokovaní vládneho kabinetu uviedol, že nová legislatíva poskytne Slovensku kapacity, ktoré doteraz nemalo. „Myslím, že to je projekt, ktorý neviem odhadnúť, či bude úspešný alebo neúspešný. Či to budú desiati ľudia alebo ich bude tisíc. Budeme pracovať tak, aby sme dokázali zvyšovať motiváciu, aby tí ľudia dokázali byť toho súčasťou,“ vyhlásil minister.

Vznikne Žandársky zbor

Legislatívny návrh upravuje aj vznik takzvaného Žandárskeho zboru, ktorý by mal pri udržiavaní verejného poriadku asistovať polícii.

Jeho súčasťou by mohli byť vojaci alebo súčasní či bývalí policajti. Žandári by mohli dostať podobné právomoci, ako má Policajný zbor, nová legislatíva upravuje ich rovnošaty, spôsoby využívania donucovacích prostriedkov či možnosť zadržania osoby. Podriadení však budú Policajnému zboru. Žandári dostanú za 20 dní služby, po maximálne 12 hodinách, príspevok 3000 eur.

Podľa materiálu by nová legislatíva mohla v prípade úspešného legislatívneho procesu nadobudnúť účinnosť 1. júla 2025.

Vznik Žandárskeho zboru kritizovali opozičné strany a svoje výhrady zverejnil aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Rezort obrany reagoval, že na zriadení zboru trvá, no pripomienkami sa zaoberá.

Uložiť článok

Najnovšie články