Zemetrasenie, ktoré sa vyskytlo vlani v októbri na východnom Slovensku, bolo v rámci celého Slovenska najsilnejším od roku 1930. Išlo o mimoriadny jav, pretože ani za desaťročie sa na Slovensku nevyskytujú zemetrasenia s magnitúdom okolo 5. Podobné zemetrasenia sa v danej oblasti vyskytli aj v minulosti a nie sú na Slovensku vylúčené ani v budúcnosti.
V súvislosti so stredajším výročím zemetrasenia to pre TASR uviedol vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied Kristián Csicsay. Ako povedal, podobne silné zemetrasenie ako vlani bolo na východnom Slovensku s magnitúdom 4,8 v roku 1914 v Giraltovciach a okolí.
Desiatky menších otrasov
Od hlavného otrasu z 9. októbra 2023 s lokálnym magnitúdom 4,9 sa podľa Csicsaya v danom regióne vyskytlo približne 49 seizmických javov, z ktorých 18 bolo možné aj lokalizovať. „Päť dotrasov bolo aj makroseizmicky pozorovaných, to znamená, že boli pocítené aj obyvateľmi. Všetky tieto zemetrasenia boli slabšie, ich lokálne magnitúdo sa pohybuje medzi 0,7 až 2,7. K najsilnejšiemu dotrasu s magnitúdom 2,7 došlo 22. februára tohto roka,“ priblížil Csicsay.
Na otázku, či je možné v budúcnosti očakávať na Slovensku podobné zemetrasenie, odpovedal, že nemajú dôkazy o tom, že by sa tektonický vývoj na území Slovenska zastavil. „Také podobne silné zemetrasenia, aké boli na Slovensku v minulosti, očakávame aj v budúcnosti. Z historických prameňov vieme, že na našom území boli aj silné a ničivé zemetrasenia, ako napríklad v roku 1763 pri Komárne s odhadovaným magnitúdom 6,2 – 6,5. Naposledy došlo k zemetraseniu s magnitúdom 5,7 v roku 1906 s epicentrom pri Dobrej Vode pri Trnave. Toto zemetrasenie už bolo aj prístrojovo zaznamenané,“ povedal Csicsay.
Dočasne nainštalované seizmické stanice v spolupráci s Akadémiou vied Českej republiky v rámci medzinárodných spoluprác Pacase a AdriaArray im po zemetrasení na východe Slovenska veľmi pomáhali pri lokalizácii slabých dotrasov a pri určení fokálneho mechanizmu hlavného dotrasu. Východ Slovenska zasiahlo 9. októbra 2023 zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Vo viacerých obciach po ňom zostali materiálne škody.
Nahlásiť chybu v článku