Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje, že počas piatka sa takmer na celom území Slovenska môžu vyskytnúť búrky. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Naďalej platí aj výstraha pred vysokými teplotami, a to na východe krajiny. Meteorológovia o tom informujú na svojom webe.
Výstrahy pred búrkami platia pre všetky kraje do 18.00 h, s výnimkou Košického a Prešovského kraja, kde platí výstraha až do 21.00 h. SHMÚ upozorňuje aj na pravdepodobnosť búrok s krúpami. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ píše ústav na svojom webe.
V Česku vyhasli dva životy
Zároveň upozorňuje aj na možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, napríklad stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov. Pre viaceré okresy Košického a Prešovského kraja vydal SHMÚ výstrahu pred vysokými teplotami. Tie môžu v tejto oblasti dosiahnuť ojedinele až 33 stupňov Celzia. Výstraha platí od 13.00 h do 18.00 h.
Včera podobné počasie uradovalo na území Českej republiky. Pri páde stromu vyhasli dva životy, zranené sú aj dve deti.
Ako informovalo imeteo, počas piatku nás čakajú výdatné zrážky, ktoré budú pretrvávať miestami až do nedele. Ochladí sa výraznejšie, na niektorých miestach aj o viac ako 10 stupňov.
Supercelárne búrky a veľké krúpy
Búrky môžu byť v piatok také silné a intenzívne, že môžu spôsobiť aj škody. Od ranných hodín sa očakávajú búrky na pomedzí Rakúska, Moravy a Slovenska. Búrky tak zasiahnu predovšetkým západné Slovensko, Záhorie a severozápadné okresy Slovenska, kde budú búrky prinášať predovšetkým intenzívnejšie zrážky.
V priebehu dňa sa bude búrková aktivita rozrastať. Nové búrkové bunky začnú vznikať na pomedzí západného a stredného Slovenska a postupne v horských oblastiach stredného Slovenska. Jednotlivé búrkové bunky sa budú postupne formovať do väčších zhlukov a vytvoria kompaktnejší búrkový systém. Najnebezpečnejšie búrky hrozia popoludní v oblasti stredného Slovenska a na Spiši, či Gemeri, kde sa môžu sformovať aj supercelárne búrky, ktoré môžu produkovať väčšie krúpy.
Nahlásiť chybu v článku