Na Slovensko má v týchto chvíľach smerovať ďalší vojenský špeciál z Afganistanu. Informuje o tom Denník N. Na palube by mali byť najmä rodinní príslušníci Afgancov, ktorí už majú slovenské občianstvo a tiež študenti univerzít. Je medzi nimi prevažná väčšina žien a detí.
Ministerstvo obrany v tejto chvíli nechce tieto informácie komentovať. Za operáciou stoja členovia slovenskej armády, ktorí pomáhali v Afganistane s transportom na letisko. Záchranná operácia sa odohrávala v mimoriadne zložitých podmienkach a aj za prítomnosti slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá v sobotu priletela do Kábulu vojenským lietadlom a pôsobila na tamojšom letisku dve noci.
Ako informoval Minister zahraničných vecí Korčok, za dramatických okolností po dňoch intenzívnych rokovaní a vďaka profesionálnemu nasadeniu našich Ozbrojených Síl SR a diplomatov evakuovali celkovo 28 ľudí.
O ďalších detailoch záchrannej operácie budú predstavitelia vlády informovať verejnosť v utorok (31. 8.). K téme už ale status uverejnil premiér Eduard Heger, v ktorom napísal, že „ďakuje za ďalšiu úspešnú misiu v Afganistane“.
Na letisko vypálili rakety
Najmenej päť rakiet bolo v pondelok ráno miestneho času vypálených smerom na medzinárodné letisko v afganskej metropole Kábul. Zachytil ich však americký systém C-RAM, určený na likvidáciu rakiet a delostreleckých a mínometných granátov, povedal pre agentúru Reuters nemenovaný predstaviteľ vlády USA.
Predstaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný, ďalej uviedol, že nie je jasné, či obranný systém zlikvidoval všetky strely. Raketový útok si podľa dostupných informácií nevyžiadal obete na strane USA, ale to sa môže zmeniť. Informácie o raketovom útoku na letisko potvrdila aj hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Prevádzka letiska podľa nej pokračuje bez prerušenia, cituje z jej stanoviska agentúra AFP.
Zvuk rakiet letiacich ponad Kábul počuli aj reportéri agentúry AFP, ktorí sú prítomní v meste. Z okolia letiska bolo následne vidieť stúpať dym. Niektorí miestni obyvatelia počuli aj zvuky vydávané systémom protiraketovej obrany letiska, podľa ktorých do ulíc dopadli črepiny, čo by mohlo naznačovať, že najmenej jedna raketa bola zničená.
Nahlásiť chybu v článku