Observatórium, ktoré funguje pod americkou NASA s názvom Solar Dynamics Observatory (SDO), zverejnilo nádherné video slnečnej škvrny, ktorá vchádza do záberu. Zároveň k nej uvádza aj porovnanie toho, aká je táto škvrna veľká v porovnaní s našou planétou. Tieto škvrny sa väčšinou spájajú so slnečnými erupciami a je pravda, že táto je naozaj široká. Meria 120-tisíc kilometrov, no v skutočnosti sa netreba obávať.
V súčasnosti sa slnko chystá započať obdobie minimálnej činnosti za svojho 11 ročného cyklu. Aj počas tejto doby však slnečné škvrny nie sú ničím výnimočným. „Fakt, že sme za posledné dni videli mnoho škvŕn, ktoré predchádzali tejto je normálny, keďže sa blížime k obdobiu minimálnej činnosti,“ hovorí Dr Miho Janvier, solárny fyzik, ktorý pôsobí na Inštitúte astrofyziky, ktorý je súčasťou Parížskej univerzity. Škvrny sú bežnou súčasťou Slnka, ktoré sa javia tmavšie, pretože majú nižšiu teplotu. Niečo medzi 2 700°C až 4 200°C, zatiaľ čo okolie, teda väčšina povrchu Slnka dosahuje teplotu takmer 6 000°C. Ich tvar sa spája s magnetickým poľom, ktoré úzko súvisí so solárnym materiálom.
Výskumníci sa neobávajú tvaru silných erupcií. Zvyčajne sú erupcie triedy X produkované počas aktívnejšieho obdobia a tvoria sa na základe väčších a komplexnejších škvŕn. Ako napríklad jedna z najznámejších z októbra 2014. Táto škvrna produkovala erupcie triedy M a mnoho erupcií triedy C, ktoré majú však omnoho slabšiu energiu. Taktiež stráca svoju komplexnosť a preto od nej výskumníci nič neočakávajú. Aj napriek tomu, že je tento jav celkom zvyčajný a dokonca ani samotná škvrna nie je tak veľká, ako sa prvotne zdala, stále je veľmi zaujímavým astrofyzikálnym úkazom.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku