Najvyššiu teplotu, aká bola dosiaľ v Európe zaznamenaná, namerali v stredu na meteorologickej stanici pri Syrakúzach na talianskom ostrove Sicília. Nový – dosiaľ oficiálne nepotvrdený – teplotný rekord má hodnotu 48,8 stupňa Celzia, uviedol na Twitteri Manuel Oberhuber, meteorológ rakúskej verejnoprávnej televízie ORF.
Oberhuber podľa vlastných slov telefonoval s technikmi v Syrakúzach, aby mu potvrdili výsledky meraní. Ako uviedli, „nie je dôvod o meraní pochybovať“. Spomínaná stanica patrí do siete staníc Sicílskej agrometeorologickej informačnej služby (SIAS).
Today has provisionally seen the highest #temperature ever recorded in #Italy 🌡️ ⚠️
SIAS have confirmed that Siracusa in #Sicily reached 48.8ºC earlier this afternoon and if verified by @WMO, it will become a new European temperature record 📈 pic.twitter.com/0L8Af2lp6r
— Met Office (@metoffice) August 11, 2021
Predtým, než bude tento rekord oficiálne uznaný, musí ho ešte overiť výbor Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). Potrebné je preskúmať prístrojové vybavenie a okolnosti merania vrátane toho, či boli v okolí zaznamenané podobne vysoké teploty. Extrémnu horúčavu spôsobil silný teplý vietor föhn.
Doterajší oficiálny európsky teplotný rekord, ktorý uznáva WMO, bol zaznamenaný v júli 1977 v Aténach a má hodnotu rovných 48 stupňov Celzia. Ako pripomína agentúra AFP, Sicília drží od roku 1999 „neoficiálny“ teplotný rekord 48,5 stupňa Celzia.
Horúčavy spôsobuje „Lucifer“
Mimoriadne horúčavy v Taliansku spôsobuje subtropická oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá dostala v anglosaskej jazykovej oblasti meno Lucifer. Vo štvrtok sa zvýši na desať počet talianskych miest, ktoré v dôsledku možného vplyvu horúčav na zdravie obyvateľstva vyhlásia najvyšší stupeň varovania. Okrem iných sa bude týkať miest Terst, Bologna, Bari, Palermo, ako aj metropoly Rím.
Denník Der Kurier pripomína, že v dôsledku vlny horúčav vypuklo v uplynulých dňoch a týždňoch v stredomorských krajinách mnoho lesných požiarov, ktoré sa dostali mimo kontroly. Najviac postihnuté je Grécko, požiare sa však šíria i v lesoch, na poliach a čiastočne i v blízkosti obývaných oblastí Talianska. Riziko vzniku lesných požiarov je naďalej vysoké i pre pretrvávajúce sucho a silný vietor.
Požiare majú obete
Tri obete si v stredu vyžiadali ničivé požiare, ktoré už niekoľko dní sužujú juh Talianska. Informovala o tom tlačová agentúra APA. Sedemdesiatšesťročný muž prišiel o život v blízkosti obce Grotteria v juhotalianskom regióne Kalábria, kde už viac než týždeň zúria rozsiahle požiare. Talianske médiá informovali, že muž zahynul po tom, ako plamene zachvátili jeho dom a ten sa vzápätí zrútil.
Ďalší 79-ročný muž zomrel v obci Cardeto v provincii Reggio Calabria. Obeť bola vedená ako nezvestná osoba, našli ju však na jej vlastnom pozemku, kde podľahla ťažkým popáleninám. Popáleniny v danej oblasti utrpeli aj ďalší štyria ľudia, ktorých museli ošetriť v nemocnici.
V prípade tretej obete ide o 30-ročného farmára, ktorý zahynul blízko mesta Catania na ostrove Sicília. Muž zahynul pri pokuse uhasiť oheň v oblasti Ponte Barca, ktorú pred troma týždňami zasiahol rozsiahly požiar. Na traktore viezol sud naplnený vodou, ten sa v zákrute prevrátil a muža pritlačil. Pri požiari farmy v meste San Lorenzo na okraji národného parku Aspromonte v Kalábrii prišli minulý týždeň o život dvaja ľudia – muž a žena, pripomína APA.
Požiarmi najviac zasiahnuté oblasti sú Sicília, Apúlia a Kalábria. Situáciu komplikujú aj mimoriadne vysoké teploty.
Nahlásiť chybu v článku