Telo vyhynutého zvieraťa objavili pastieri na Veľkom Ljachovskom ostrove, ktorý je súčasťou Novosibírskych ostrovov v Severnom ľadovom oceáne. Teraz bude predmetom skúmania vedcov na univerzite v Jakutsku.
Novoobjavený jaskynný medveď je vyhynutým druhom z doby ľadovej. Predpokladá sa, že pochádza z doby pred 22- až 39 500 rokov. Je však potrebné vykonať rádiokarbónovú analýzu, aby bol určený presný vek, informuje portál IFL Science.
Význam pre celý svet
„Toto je prvý a jediný nález tohto druhu – celé, kompletné telo medveďa aj s mäkkými tkanivami. Je úplne zachovaný a sú v ňom všetky orgány, dokonca aj nos,“ uviedla Lena Grigorievová zo Severovýchodnej federálnej univerzity v Jakutsku. „Predtým sa našli lebky a kosti. Tento nález má veľký význam pre celý svet.“
Takisto vedci oznamujú, že by mali byť schopní získať DNA.
Jaskynný medveď ( Ursus spelaeus ) je prehistorický druh, ktorý žil na veľkej časti Eurázie, až kým nevyhynul pred asi 15-tisíc rokmi. Jeho vyhynutie spôsobilo viacero faktorov, ale predpokladá sa, že hlavným bol nadmerný lov.
Otepľovanie permafrostu
To je inak pozoruhodné, lebo tieto medvede boli väčšie ako medvede grizly či ľadové medvede a dosahovali hmotnosť až tisíc kilogramov. Napriek tomu to boli bylinožravce.
Aj nájdenie tohto medveďa bolo spôsobené neustálym otepľovaním a rozmrazovaním permafrostu na Sibíri. Aj keď je otepľovanie zlá správa, vďaka tomu sa podarilo odhaliť množstvo vyhynutých živočíchov z doby ľadovej, vrátane mamutov, srstnatých nosorožcov, jaskynných levíčat či šteniat. Vedci sú tak pochopiteľne nadšení.
Pokiaľ ide o súčasný nález, sú povolaní poprední odborníci z Ruska, ale aj ďalších krajín, aby ho analyzovali. Výskum je plánovaný vo veľkom rozsahu, keďže ide o jeden z najambicióznejších projektov tohto druhu.
Nahlásiť chybu v článku