Tím vedcov vedený astronómom Leighom Fletcherom sa pozrel na údaje zo sondy Cassini a prišli na veľmi zaujímavé skutočnosti. Na vrchole hexagonálnej búrky sa nachádza vír, ktorý je taktiež hexagonálneho tvaru. Vrchol atmosféry tak svojím tvarom presne kopíruje búrku, ktorá sa nachádza na planéte.
Vír sa nachádza približne 290 kilometrov na oblakmi Saturnu. Hexagonálna búrka je v astronomickej komunite registrovaná už od 80. rokov, avšak len v roku 2014 sa sonde Cassini podarilo zachytiť tento podivný vír. Keď prelietala nad severnou hemisférou Saturnu, planéta akurát prechádzala do svojho letného obdobia.
„Čím bol tento vír viditeľnejší, tým viac sme si začínali všímať, že má ostré rohy a hexagonálny tvar,“ hovorí spoluautorka štúdie Sandrine Guerlet. Toto zistenie vyvoláva hneď niekoľko otázok. Prvá z nich je celkom jasná. Prečo sa atmosféra Saturnu formuje do hexagonálneho tvaru? To zatiaľ nevieme. Ďalšia z nich je o čosi komplexnejšia.
Vedci totiž netušia, či je tento vír súčasťou búrky, ktorá sa odohráva na planéte alebo sa nachádza na jej vrchole. Na zodpovedanie týchto nejasností si budeme musieť počkať. Proces známy ako „miznutie“, by však mohol byť zodpovedný za formovanie atmosféry do rôznych vzorov. „Jeden zo spôsobov, akým by sa ‚informácia‘ mohla odvádzať do atmosféry, je proces miznutia. Sila vĺn sa stráca pri prechode do atmosféry, no je stále dosť silná na to, aby si v stratosfére zachovala tvar.“
Získanie odpovedí na otázky, ktoré sa vďaka novým zisteniam ukázali, môže byť naozaj náročné. Preto si na ne počkáme. Jedno je však jasné. Saturn je fascinujúca planéta, ktorá si zaslúži omnoho viac pozornosti, ako doteraz.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku