V Krasnojarskom kraji úrady evidujú 126 lesných požiarov na ploche, ktorá presahuje 704-tisíc hektárov. Irkutskú oblasť sužujú požiare taktiež na ploche viac ako 285-tisíc hektárov. Informoje o tom Denník N s odvolaním sa na ČTK.
Požiar však nikto nehasí, pretože na to nie je dostatok financií. Dymom z požiarov sa dusia nielen lesy, ale aj vzdialené mestá. Keďže sú však náklady na hasenie vyššie ako spôsobené škody, nemožno požiaru a jeho rozširovaniu ďalej zabraňovať.
Príčinou požiaru je podľa informácií spravodajských agentúr nedostatok zrážok a vysoké horúčavy, ktoré presahujú 30 stupňov Celzia. Situácii nepomáha ani silný vietor či búrky s bleskami, ktoré sú však bez akýchkoľvek zrážok. Silný vietor navyše dym zanáša do lokalít miest Omsk a Novosibirsk, ktoré sú vzdialené aj 800 kilometrov od epicentra požiaru.
Situácia je pod kontrolou
Tamojšie úrady však podľa portálu spravodajskej televízie ČT24 uisťujú, že situácia je pod kontrolou a vo veľkých mestách nezaregistrovali nebezpečnú koncentráciu škodlivých látok z dymu, ktoré tam privial silný vietor. Obyvateľom však odporúčajú mať zatvorené okná v domoch i bytoch, obmedzovať fyzickú aktivitu a nosiť vlhčené rúška.
Dym zo vzdialeného požiaru ohrozuje najmä zdravie detí, seniorov, tehotné ženy a pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami.
Požiare na ruskej Sibíri nie sú ničím výnimočným. Odborníci sa zhodujú, že za ne môže aj neustále vyrubovanie veľkých plôch lesa. Každý rok sa v Rusku obvykle vyrúbe plocha o veľkosti zhruba miliónov hektárov. V lete 2018 podľa ČT24 v Rusku zhoreli lesy na ploche 10 miliónov hektárov.
Aktualizované 13:33: Na hasení horiacich lesov v oblasti ruskej Sibíri sa podľa informácií TASR podieľa vyše 2000 ľudí a 303 kusov techniky.
Denník N, ČT24
Nahlásiť chybu v článku