Predseda Štátnej komisie pre voľby Eduard Burda v pondelok popoludní odsúhlasil konečnú podobu hlasovacieho lístka pre prezidentské voľby. A síce už podľa TV Noviny odišli do tlače, jednému z kandidátov zabudli dať pred meno titul. Lístky teda zrejme bude nutné opraviť.
Takto to vyzerá
Hovorí sa, že papier znesie všetko. V rovnaký čas sa na ňom môžu objaviť predsedovia politických strán, advokát, dôchodca, policajt, politológ a zahraničnopolitický poradca. Takto vyzerajú hlasovacie lístky prezidentských volieb, ktoré Slovensko čakajú už 23. marca.
Kandidátov zoradili v abecednom poradí podľa priezviska. Okrem celých mien lístok obsahuje aj poradové číslo, titul, vek, zamestnanie a bydlisko kandidátov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zaujímavé je, že keďže si každý uviedol také zamestnanie, aké uznal za vhodné, Andrej Danko na hlasovacom lístku nie je uvedený ako podpredseda parlamentu, ale ako advokát. Rovnako aj Peter Pellegrini, ktorý zastáva ústavnú funkciu predsedu Národnej rady, je podľa lístka poslanec parlamentu.
Aj keď boli lístky odoslané do tlače, pri jednom mene sa vyskytol problém. Predsedovi extrémistického Slovenského hnutia obrody Róbertovi Švecovi pred menom neuviedli vysokoškolský magisterský titul.
„Moju tohtoročnú prezidentskú kandidatúru sprevádzajú veľmi zvláštne úkazy. Najprv vedomá snaha Pellegriniho a jeho ľudí o moje vyšachovanie z boja o Prezidentský palác a teraz ďalší prešľap kompetentných. Budem žiadať kompetentných o reakciu v danej veci,“ uviedol vo svojom stanovisku Švec.
Podmienky
Aj keď kedysi sa pri menách jednotlivých kandidátov objavovali štvorčeky, do ktorých bolo nutné dávať krížik, pred desiatimi rokmi sa v dôsledku nezrovnalostí pri hlasovaní tieto podmienky zjednotili, hlasuje sa zakrúžkovaním poradového čísla pred menom kandidáta.
Ako sme vás už informovali, v prípade, že sa počas volieb nebudete nachádzať v mieste svojho trvalého bydliska, môžete požiadať o vydanie hlasovacieho lístka. Pre prvé kolo možno listom alebo e-mailom požiadať do 4. marca. Listinná žiadosť musí byť v tomto termíne aj doručená.
„Požiadať o hlasovací preukaz je potrebné obec trvalého pobytu, ktorá voliča vyčiarkne zo zoznamu voličov,“ vysvetlil rezort vnútra. O hlasovací preukaz pre prípadné druhé kolo volieb sa dá e-mailom alebo listom požiadať aj samostatne do 14. marca.
Nahlásiť chybu v článku