Akonáhle sa tvor začal ponárať späť do vody, úrady ho na skútroch odtiahli 24 kilometrov južne od Oahu, tretieho najväčšieho havajského ostrova, pretože hrozilo, že by sa pozostatky mohli objaviť na miestach, ktoré bežne navštevujú ľudia. Veľrybie telo sa začalo rozkladať, jeho koža odhalila vrstvu tuku a ľuďom tak začal tento na prvý pohľad možno až desivý tvor pripomínať práve obľúbené sladkosti marshmallow.
Opatrenie úradov však nepomohlo na dlho a telo sa opäť vynorilo na zemský povrch, tentokrát blízko rekreačnej oblasti Sand Island.
Spolu s ním sa zas objavili aj žraloky, z ktorých jeden je už verejnosti povedomý – šesťmetrová samica žraloka modrého známa aj ako Deep Blue. Deep Blue si získala svoju slávu v roku 2014 vďaka relácii Shark Week vysielanej na Discovery Channel. Dokonca má vytvorený svoj profil na Twitteri.
Ani táto prenádherná obluda, ako ju ľudia prezývajú, a jej žraločí priatelia si s pozostatkami veľryby nedokázali poradiť a dve tretiny sa vrátili do mora.
Telo sa opäť vyplavilo pri priemyselnom parku Campbell a vedci sa rozhodli, že ho budú skúmať. Snažia sa o tomto zvláštnom tvorovi získať čo najviac informácií, avšak nie je to ľahká práca vzhľadom na rozkladajúce sa telo a enormný zápach. Vedcov to však neodradilo a telo podrobili pitve. Zistili, že veľryba mohla byť až 15 metrov dlhá, no viac ich zaujímal obsah žalúdka na základe ktorého by mohli lepšie pochopiť stravovanie veľrýb.
A keďže je pre obyvateľov Havaja veľryba vzácnym tvorom, vedci sa k jej pozostatkom snažili správať s čo najväčším rešpektom. „Sú to úžasní poslovia, pretože sa od nich môžeme veľa naučiť a pomôžu nám pochopiť naše vlastné role, ktoré máme v životnom prostredí“, povedal jeden z vedcov profesor Noelani Puniwai.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku