Foto: IBM Japonsko, Univerzita Yamagata

Obrazce vyryté v púšti zobrazujú ľudí, vtáky a rôzne zvieratá.

Japonskí vedci objavili v blízkosti známych obrazcov na planine Nazca v južnom Peru desiatky nových geoglyfov. Obrazce vyryté v púšti zobrazujú ľudí, vtáky a rôzne zvieratá vrátane ťavy, dvojhlavého hada či mačky. Jeden takýto obrazec pritom vedci našli s pomocou technológie umelej inteligencie podporovanej prieskumom na mieste.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tím vedcov z Jamagatskej univerzity pod vedením profesora Masata Sakaiho skúmal oblasť v rokoch 2016 až 2018. Svoj výskum podložili skorším bádaním z roku 2010 a leteckými snímkami, pričom predpokladali, že existuje viac geoglyfov, ako bolo dosiaľ známe.

Napokon ich objavili dovedna 143. Ako zistili, geoglyfy sa sústreďujú na západnej strane náhornej plošiny, v oblasti, ktorá je zo severu na juh dlhá približne 10 kilometrov. Obrazce sa datujú do obdobia medzi rokom 100 pred naším letopočtom až do roku 300 nášho letopočtu.

Niektoré geoglyfy sú pritom veľké aj viac ako sto metrov.

S pomocou umelej inteligencie vedci v spolupráci so spoločnosťou IBM Japan objavili päť metrov dlhý obrazec zobrazujúci človeka. Analýza leteckých snímok s pomocou umelej inteligencie ukázala na planine viac ako 500 miest, z ktorých si vedci vybrali tie, u ktorých bola vysoká pravdepodobnosť, že to boli geoglyfy. Prieskum na mieste následne potvrdil, že jedno miesto je naozaj rituálny obrazec.

Humanoid

Foto: IBM Japonsko, Univerzita Yamagata

 

Foto: IBM Japonsko, Univerzita Yamagata

Dvojhlavý had, ktorý žerie humanoida

Foto: IBM Japonsko, Univerzita Yamagata

Ryba

Foto: IBM Japonsko, Univerzita Yamagata

Viac obrazcov si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Uložiť článok

Najnovšie články