Foto: SITA - Bokor Tomáš, Facebook (EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Awards)

"Ministerka kultúry môže zasiahnuť do rozhodovacieho procesu ohľadom prideľovania dotácií v akomkoľvek rozsahu. Ministerstvo trvá na tom, že podpora kultúrnych projektov musí byť v súlade so spoločenskými a hodnotovými prioritami celej spoločnosti," tvrdí rezort.

Naprieč Slovenskom vejú čierne vlajky. Kostoly, kláštory, zámky ani hrady štrajkovať nemôžu a brániť sa nevedia,  a preto správcovia či dobrovoľníci od Devína až po Slanec ohlasujú, že sú paralyzovaní a chýba im podpora od ministerstva kultúry. Nedočkali sa prostriedkov na obnovu z programu Obnovme si svoj dom, ktorý bez prerušenia fungoval 20 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

V minulosti sa v rámci tohto programu rozdeľovalo asi 15 miliónov eur. V roku 2024 to pod novým vedením malo byť o šesť miliónov menej. Deväť miliónov však stále niekde visí. Hovorkyňa ministerstva kultúry Petra Bačinská pre interez uviedla, že tieto financie sú prioritne určené na obnovu národných kultúrnych pamiatok, ktoré sú v správe ministerstva kultúry.

Foto: TASR – Erika Ďurčová

Tu nájdete zoznam národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy, aktualizovaný 31. decembra 2020.

Pamiatky a kultúra v ohrození

„Ministerstvo kultúry ohrozuje stav slovenských národných kultúrnych pamiatok – hradov, kaštieľov, chrámov a mnohých ďalších objektov. Dotačná výzva na obnovu na rok 2024 nie je vyhodnotená ani v septembri. Žiadatelia tak s najväčšou pravdepodobnosťou nestihnú dotácie v tomto roku vyčerpať a nebudú tak môcť napríklad opraviť zatekajúce strechy našich národných pamiatok či sprístupniť hradné veže,“ vysvetľuje na oficiálnej stránke Kultúrny štrajk.

Jednou z pamiatok, ktorej sa obštrukcie rezortu vnútra dotkli, je napríklad YMCA v Bratislave. Ako sme vás informovali, na budove zateká strecha a opravu potrebuje aj kotolňa. Kým komisia pamiatke odklepla 400-tisíc eur, Martina Šimkovičová peniaze zastavila. Niektorí členovia odborných komisií po tomto jej kroku odstúpili, pretože ich hlas nebol rešpektovaný a zanikol.

„Ministerka nám dala stopku preto, že sme neziskovka, budovu postavili Američania, hrajú sa tu metalové koncerty, v kaviarni A4 vyvesili dúhovú vlajku a že sa tu odohráva málo kresťanských vecí,“ povedala pre denník SME Lucia Škyrtová zo správy budovy.

Petra Bačinská tvrdí, že všetky zmeny a korekcie boli zrealizované na základe transparentného procesu a zohľadňovali strategické ciele programu Obnovme si svoj dom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Otvorená Kultúra! (@otvorena_kultura)

„Hodnotenia komisie sú dôležitou súčasťou rozhodovacieho procesu, no nie sú jediným kritériom pre prideľovanie dotácií. Ministerka kultúry môže zasiahnuť do rozhodovacieho procesu ohľadom prideľovania dotácií v akomkoľvek rozsahu. Ministerstvo trvá na tom, že podpora kultúrnych projektov musí byť v súlade so spoločenskými a hodnotovými prioritami celej spoločnosti tak, aby neboli v rozpore s tým, k čomu sa vedenie rezortu hlásilo pred voľbami. Preto bude aj naďalej pokračovať v podpore kultúrnych aktivít v súlade s národnými prioritami a hodnotami,“ vysvetľuje.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články