Tieto stromy pritom nerastú nikde inde, ako v americkej Mohavskej púšti. Strom dostal názov po biblickom prorokovi, ktorý viedol ľudí z púšte. Toto meno mu pridelili prvýkrát kalifornskí mormoni, ktorí cez Mohavskú púšť putovali. Joshua trees alebo Juky krátkolisté, sú veľkou raritou a aj preto si ich Kalifornia chráni najlepšie ako vie.
Počas najdlhšieho pádu vlády, ktorý otriasal Spojenými štátmi v niekoľkých posledných týždňoch, vypadli takmer všetky služby, ktoré sú platené štátom. Teda aj správa národných parkov či zamestnanci NASA. Tí narozdiel od rangerov, pracovali aj bez nároku na honorár. Pre pád vlády tak prišli národné parky o svojich správcov.
Storočná škoda za pár dní
V dôsledku toho sa mohli návštevníci Národného parku Joshua trees, voľne pohybovať po areáli. A keďže nie každý návštevník je rozumný a svedomitý, škody napáchané na chránenom území si na nápravu budú vyžadovať niekoľko stoviek rokov. „To čo sa stalo nášmu parku za posledných 34 dní, nebude možné napraviť najbližších 200 až 300 rokov,“ hovorí bývalý správca parku.
Keď sa po 35 dňoch vrátili do parku rangeri, čakal ich pohľad na absolútny chaos, graffiti, zničené cesty a poškodené stromy. Znížené počty rangerov spôsobili tak rapídny nárast vandalizmu, že 8. januára musel byť park dočasne zatvorený. Väčšina návštevníkov národných parkov sa správa zodpovedne, no aj pár jedincov dokáže vytvoriť nenapraviteľné škody.
Opatrenia do budúcnosti
Niekoľko motoristov si dokonca vytvorilo dve nové cesty a niekoľko stromov bolo kvôli cestám vyrúbaných. Počas pádu vlády sa tu kempovalo každý večer, na každom centimetri národného parku. Miestna komunita je pritom nad skutkami návštevníkov pohoršená. Pokiaľ by došlo k ďalšiemu pádu, správcovia parku uvádzajú, že areál sa uzavrie úplne, aby sa predišlo ďalšiemu poškodeniu.
theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku