Na prvý pohľad pripomína niekdajšie americké raketoplány, je však oveľa menší, nemá žiadnu ľudskú posádku a namiesto pohonu na letecké palivo je poháňaný solárnou energiou. Boeing X-37, označovaný aj jednoduchšie X-37B je bezpilotný americký raketoplán, ktorý už viac ako desaťročie vyvoláva veľké množstvo otázok. Žiadne odpovede však neprichádzajú.
Ako informuje portál ScienceAlert, X-37B je aktuálne na obežnej dráhe Zeme už 720 dní, čím v poradí piata misia raketoplánu prekonala doterajší rekord. Čo však na obežnej dráhe špeciálny mini-raketoplán s dĺžkou necelých 9 metrov robí, je už roky tajomstvom.
Aktuálna misia OTV-5 (Orbital Test Vehicle) začala 7. septembra 2017 po tom, ako ju na obežnú dráhu vyniesla raketa spoločnosti SpaceX Falcon 9. A X-37B obieha Zem dodnes, bez toho, aby niekto tušil, kedy sa vlastne vráti späť.
Boeing X-37 patril pôvodne americkému národnému úradu pre letectvo a vesmír NASA. V roku 2004 si však celý projekt zobrala pod záštitu americká DARPA a teda Agentúra ministerstva obrany pre výskum pokročilých obranných projektov. Od tohto momentu sa vývoj X-37, ako aj jeho činnosť na obežnej dráhe Zeme, stali tajnými informáciami. Podľa oficiálneho popisu amerického ministerstva obrany slúži X-37B na testovanie opätovne využiteľných bezpilotných vesmírnych technológií.
Vďaka solárnemu pohonu je X-37B schopná zotrvať na obežnej dráhe Zeme stovky dní. Predchádzajúci rekord misie OTV-4 bol 717 dní, 20 hodín a 42 minút. V pondelok 26. augusta o 10:43 greenwichského času misia OTV-5 tento rekord prekonala. Čo presne ale X-37B vo vesmíre takmer dva roky robí nevieme. Kedže projekt prešiel pod ministerstvo obrany, mnohí odborníci špekulujú o tom, že by mohlo ísť o vojenskú misiu.
Nech je to už akokoľvek, projekt zatiaľ prináša pozitívne výsledky aspoň vo využití solárneho pohonu. Pôvodné odhady boli totiž také, že misie OTV vydržia na orbite približne 300 dní.
Nahlásiť chybu v článku