Ilustračná fotografia, Foto: Matthias Süßen / CC BY-SA

Oblaky sa objavujú v období letného slnovratu.

Každý rok sa v našich zemepisných šírkach objavujú v období letného slnovratu. Viditeľné sú pritom len niekoľko týždňov, a to po západe, alebo krátko pred východom slnka. Nočné svietiace oblaky sú zaujímavým prírodným javom, ktorý sa vedcom dodnes nepodarilo celkom objasniť. Zaujímavý úkaz bol v posledných dňoch viditeľný aj z územia Slovenska.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na začiatku júna si nočné svietiace oblaky všimol pozorovateľ zo Slovenska, následne sa prípady pozorovania tohto javu objavili aj na území Českej republiky, informuje na svojom webe Česká astronomická spoločnosť. Zdá sa teda, že jav, ktorý sa opakuje každoročne v období letného slnovratu, je už možné pozorovať aj z územia Slovenska.

Ilustračná fotografia, Foto: Gofororbit / CC BY-SA

S bežnými oblakmi majú spoločné málo

Nočné svietiace oblaky sú tvorené malými kryštálikmi zmrznutej vody. Ako informuje Česká televize, odborne sa nazývajú noctilucenty. Narozdiel od iných typov oblakov sa netvoria v troposfére, ale v mezosfére, a teda vo výške 80 až 85 kilometrov nad povrchom Zeme. Práve preto je možné nočné svietiace oblaky pozorovať len vo vyšších zemepisných šírkach, najlepšie v polárnych oblastiach a severnejších častiach mierneho pásma. V našich zemepisných šírkach je možné jav pozorovať len počas letného slnovratu.

Po prvý raz ľudia spozorovali a popísali nočné svietiace oblaky v roku 1885. V nasledujúcich rokoch sa úkaz opakoval vždy po dopade meteoritu alebo veľkom výbuchu sopky (1883 Krakatoa, 1908 Tunguská udalosť). Odborníci si preto spočiatku mysleli, že zvláštne oblaky súvisia so zvýšeným množstvom prachu v atmosfére. Postupne sa ale začali nočné svietiace oblaky objavovať čoraz častejšie a dnes ide viac-menej o pravidelný letný úkaz. Mnohí vedci sa preto domnievajú, že ich vznik úzko súvisí s klimatickou zmenou planéty.

Ilustračná fotografia, Foto: Matthias Süßen / CC BY-SA

Mení ich klimatická zmena?

Zaujímavý jav bol na Slovensku viditeľný aj minulý rok, kedy bola zaujímavá najmä jeho atypickosť. Zvyčajne sú totiž svietiace oblaky viditeľné nízko nad obzorom, na začiatku minulého roka sa však vyskytovali vysoko nad obzorom. Nezvyčajný typ oblačnosti bol tak viditeľný aj v južnejších oblastiach ako doposiaľ.

Ilustračná fotografia, Foto: Chmee2 / CC BY-SA

Včerajšia situácia však bola mimoriadna v tom, že tieto mraky boli veľmi vysoko nad obzorom. Viacerí z vás, čo tento úkaz sledujete pravidelne každý rok ste sa vyjadrovali, že takto vysoko ste ich ešte nevideli. Typicky sú totiž len tesne nad obzorom,napísala SHMÚ pod fotografiami nočných svietiacich oblakov zo Slovenska zverejnenými v júni 2019.

Čoraz častejší výskyt nočných svietiacich oblakov aj ich viditeľnosť zo stále južnejších oblastí podľa niektorých vedcov súvisí s klimatickou zmenou. Podľa tejto teórie oblačnosť súvisí s koncentráciou metánu v atmosfére, ktorý zvyšuje koncentráciu vodnej pary v mezosfére, kde sa tieto oblaky tvoria.

Uložiť článok

Najnovšie články