Vedci skúmajúci planétu Mars objavili niečo, o čom si mysleli, že nie je možné. Sopky z oblasti zvanej Tharsis, nachádzajúcej sa v oblasti rovníka na Marse, majú na vrcholkoch tenkú vrstvu ľadu — inovať. Nejde ale o oxid uhličitý, ako by si niekto mohol myslieť, ale o vodný ľad, teda taký istý, aký nájdeme aj na našej planéte.
Ľad v kaldere
Mars má pritom atmosféru tvorenú najmä oxidom uhličitým. Ako píše portál IFL Science, práve veľké sopky v oblasti Tharsis cez túto atmosféru aj prestupujú. Najväčšou z nich je Olympus Mons, najväčšia hora nielen na Marse, ale aj v celej Slnečnej sústave. Jej priemer je 600 kilometrov (pre predstavu je to ako vzdialenosť medzi Bratislavou a Berlínom), pričom jej maximálna výška je na úrovni 27 kilometrov, teda zhruba trojnásobok Mount Everestu.
Ostatné sopky v oblasti majú výšku „len“ okolo 14 až 18 kilometrov. Zaujímavé sú kaldery týchto sopiek, kde sa vytvára jedinečná mikroklíma. Práve tá umožňuje, aby sa tam vytváral vodný ľad, a to aj v takej nízkej zemepisnej šírke.
150-tisíc ton vody
„Mysleli sme si, že je nemožné, aby sa námraza vytvorila v oblasti rovníka Marsu, keďže kombinácia slnečného svetla a riedkej atmosféry udržuje relatívne vysoké teploty aj na vrcholoch hôr — na rozdiel od toho, čo vidíme na Zemi,“ uviedol hlavný autor Adomas Valantinas pre portál IFL Science.
Vedci svoj objav uverejnili v štúdii publikovanej v magazíne Nature Geoscience a fotografie tenkej vrstvy ľadu zachytili pomocou sondy ESA Trace Gas Orbiter. Objav bol vykonaný náhodou, keďže vrstva ľadu sa tu nedrží stále, ale krátko po východe Slnka sa vyparí. Denník N, ktorý správu prevzal od agentúry ČTK uvádza, že vrstva je tenká, zhruba ako ľudský vlas, avšak pokrýva obrovskú plochu a predstavuje asi 150-tisíc ton vody. Tieto zistenia tak môžu pomôcť vedcom pochopiť kolobeh vody na Marse, čo môže byť kľúčové pre budúce misie, či pre kolonizáciu červenej planéty.
Nahlásiť chybu v článku