Foto: Wolfgangbeyer [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ak si myslíme, že nás počasie už nijak nemôže prekvapiť, vždy príde niečo, čo toto tvrdenie vyvráti. Príkladom je aj jazero, ktoré sa objavilo na najsuchšom a najteplejšom mieste Severnej Ameriky.

Death Valley je údolie, ktoré je  známe najmä tým, že je najsuchším a najhorúcejším miestom Severnej Ameriky. Práve preto bolo pre mnohých ľudí prekvapením, keď sa na sociálnych sieťach začala šíriť fotografia s veľkým jazerom, ktoré tam nikdy predtým nebolo. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Fotograf Elliott McGucken vytvoril fotografiu tohto nevídaného úkazu po masívnej búrke, ktorá sa prehnala najmä oblasťou južnej Kalifornie. Tá má za následok aj chladnejšie teploty, ktoré sú pre toto miesto celkom nezvyčajné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elliot McGucken 45EPIC (@elliotmcgucken),

Po tom, ako McGucken uverejnil fotografiu 16 kilometrov dlhého dočasného jazera, sa vyjadril pre portál SF Gate: „Je to neskutočný pocit vidieť toľko vody na najsuchšom mieste na svete. Tieto zábery sú podľa mňa jedinečné a veľmi zaujímavé.“ 

Tento jav má však aj jednoduché vysvetlenie. Na to, aby sa mohlo jazero objaviť na takomto suchom mieste, nie je potreba obrovského množstva vody. Aj napriek tomu, že je Death Valley jedným z najhorúcejších miest na svete, je tento jav v celku normálny. „V púštnom prostredí nie je voda tak ľahko absorbovaná, a preto aj mierne zrážky môžu spôsobiť záplavy v Death Valley,“ hovorí meteorológ Chris Dolce pre portál weather.com. „Záplavy sa totižto môžu objaviť aj na miestach, kde neprší tak často.“ 

nps.gov

Zriedkavé dažde však majú aj svoje výhody. National Park Service vysvetľuje: „Vďaka dažďom môžeme na tomto mieste nájsť obrovské polia kvetov, bujné oázy a útočisko pre voľne žijúce zvieratá a pre ľudí.“

V roku 1972 bola v Death Valley nameraná teplota neuveriteľných 93,9 °C. Okrem toho, že je toto údolie za posledné dva roky najteplejším miestom, je aj najsuchším. Ročne tu v priemere napadne len 60 mm zrážok.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články