Je do určitej miery paradoxné, koľko toho vieme o planétach slnečnej sústavy či dokonca aj o hviezdach vzdialených tisíce svetelných rokov, no dná oceánov na našej Zemi sú pre vedcov stále niečim záhadným a nepreskúmaným. Odhaduje sa, že dokonca až 80 % dna svetového oceánu nie je stále zmapovaného, čo však pre vedcov znamená, že dokážu objaviť stále viac nových druhov, najmä v hlbokých oblastiach, kde je prístup náročný.
V rámci spoločnej práce Národného oceánografického centra Havajskej univerzity a Ženevskej univerzity boli objavené štyri nové druhy veľkých jednobunkových organizmov, uvádza portál IFLScience. Objavili ich v zóne Clarion Clipperton, čo je oblasť Tichého oceánu s dĺžkou vyše 7-tisíc kilometrov. Objavenie nových druhov bolo popísané v časopise European Journal of Protistology.
Výška až 7,5 centimetra
Tieto organizmy sú typom dierkavcov označované ako xenofóry, ktoré žijú na dne oceánu a vytvárajú komplikované lastúrne exoskeletony z okolitého prostredia. Dierkavce sú mimochodom najbežnejší organizmus vyskytujúci sa v skúmanej zóne.
Jeden z druhov, Moanammina semicircularis, pomenovaný po havajskom slove Moana, čo znamená oceán, vytvára exoskeletony dosahujúce výšku 7,5 centimetra. Ďalšie dva druhy pochádzajú z rodu Abyssalia a štvrtý druh z rodu Psammina je pomenovaný Psammina tenuis sp. Nov.
Je ich už 17
Vďaka tomuto objavu sa zvýšil počet popísaných xenofórov v zóne na 17, čo je až 22 % z celkového globálneho počtu. „Mnoho ďalších je síce známych, ale stále nie sú popísané,“ povedal hlavný autor štúdie Andrew Gooday v tlačovej správe Národného oceánografického centra Havajskej univerzity. „Táto časť Tichého oceánu je jednoznačným hotspotom xenofenolovej diverzity,“ dodal.
Oceánograf Craig Smith, hlavný vedec prieskumného plavidla RV Kilo Moana, vďaka ktorej sa našli nové organizmy uviedol, že tieto organizmy vidia všade na morskom dne v mnohých tvaroch a veľkostiach.
„Jednoznačne sú veľmi dôležitými členmi bohatých biologických spoločenstiev žijúcich v zóne Clarion Clipperton. Poskytujú okrem iného mikrohabitáty a potenciálne potravinové zdroje pre ďalšie organizmy. Musíme sa dozvedieť viac o týchto divných organizmoch, ak chceme zistiť, ako vplýva pretváranie či ťažba na morskom dne na celé spoločenstvá, ktoré tam žijú,“ dodal Smith.
Táto štúdia tiež ukazuje, že tieto organizmy majú dlhé geografické rozsahy. Na dĺžke viac ako 3 700 kilometrov sa našiel iný organizmus, ktorý je v podstate totožný s Moanammina semicircularis, čo naznačuje, že tieto organizmy sú prakticky rozmiestnené po celom oceáne.
Nahlásiť chybu v článku