Foto: Energean

Objav pochádzajúci až z doby bronzovej nám pomôže zistiť viac o tom, aký bol život našich predkov v minulosti.

Loď je momentálne najstaršou na svete, ktorú sa podarilo objaviť v morských hlbinách. O novinke napísal IFL Science.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hoci nálezy starovekých vrakov lodí nie sú vo svete vedeckých objavov úplnou raritou, tento jeden medzi tými ostatnými naozaj vyniká. Vedci totiž po celé dekády nachádzajú vraky z obdobia doby bronzovej predovšetkým v plytkých vodách. Medzi najvýznamnejšie objavy patrí napríklad plavidlo z pobrežia gréckeho ostrova Dokos, ktoré je podľa odhadov staré približne 4200 rokov.

Objav vraku mení pohľad na staroveký obchod

Vrak je výnimočný práve tým, že sa ho podarilo objaviť v morských hlbinách ďaleko od akéhokoľvek pobrežia. Staroveké plavidlo s dĺžkou 12 až 14 metrov leží v hĺbke Stredozemného mora. Podľa vedcov je staré približne 3300 rokov a celé tisícročia ležalo neobjavené v hĺbke 6-tisíc stôp, čo je približne 1 800 metrov.

Na jeho palube sa tiež podarilo nájsť stovky neporušených amfor (antických keramických nádob), ktoré pravdepodobne slúžili na transport tovaru. Plavidlo objavili vedci približne 90 kilometrov od severného pobrežia Izraela.

Vedci sú z objavu nadšení a tvrdia, že významne mení pohľad na to, čo sme si doteraz mysleli o spôsobe obchodovania v minulosti.

„Akademický predpoklad bol doteraz taký, že obchod sa v tom čase vykonával bezpečne plachtením z prístavu do prístavu, s pobrežím v dohľade,“ hovorí o objave Jacob Sharvit, vedúci námornej jednotky Izraelského úradu pre starožitnosti.

„Objav tejto lode mení naše chápanie schopností starovekých námorníkov: je úplne prvá, ktorú sa podarilo objaviť v takej veľkej vzdialenosti bez priameho dosahu na akúkoľvek pevninu.“

Hĺbka, v ktorej sa plavidlo nachádza, pomôže vedcom okrem samotného mapovania pohybu starovekého obchodu kvôli zachovaniu pôvodného stavu lode. Nakoľko totiž neležala v dostupnej hĺbke, hlbiny ju boli schopné ochrániť nielen pred samotným opotrebovaním v dôsledku vĺn či prúdov, ale aj pred potápačmi a inými zvedavými návštevníkmi.

„Loď je zachovaná v takej veľkej hĺbke, že čas zamrzol od okamihu katastrofy,“ hovorí Sharvit. Dodáva, že plavidlo sa mohlo potopiť v dôsledku búrky či pirátskeho útoku. Na akékoľvek jasnejšie podrobnosti ale bude potrebný detailný výskum.

Loď bola objavená počas rutinného prieskumu morského dna spoločnosťou, ktorá sa zaoberá prieskumom a ťažbou zemného plynu.

Uložiť článok

Najnovšie články