Deň, ktorý sa zapísal do histórie celého ľudstva nastal 20. júla 1969. Presne v tento deň astronauti Apolla 11 pristáli na Mesiaci. Po dlhých rokoch výskumu a zdokonaľovania technológií sa tak ľudstvu podarilo spraviť naozaj veľký krok dopredu.
V rozpätí od 20. júla 1969 do decembra 1972 sa NASA vrátila na Mesiac presne päťkrát. Vykonávala tu rôzne experimenty a skúšala hranice vesmírneho cestovania. Pri každej jednej misií tak skúšali výskumníci a astronauti niečo nové. Okrem toho tu však pri každej misií niečo zanechali.
Youtube kanál Half as Interesting, ktorý má viac ako 400 tisíc sledovateľov, vysvetľuje v jednom zo svojich videí, čo všetko sa podarilo NASA zanechať na povrchu Mesiaca. Počas šiestich misií zanechali výskumníci vo vesmíre až 809 objektov. Samotná NASA na svojej stránke uverejnila zoznam objektov, ktoré sa nachádzajú na Mesiaci. Spolu sa tu teda nachádza viac ako 187 400 kilogramov odpadu.
Na Mesiaci sa však okrem nepotrebného „odpadu“ nachádzajú aj potrebné vedecké zariadenia. Medzi ne patria napríklad lunárne moduly, ktoré majú hmotnosť 15 200 kilogramov či štyri reflektory, ktoré pomohli vedcom zistiť, že Mesiac sa od nás vzďaľuje približne 3,8 centimetra každý rok. Na povrchu Mesiaca však nechýbajú ani vlajky. Dokopy ich tu je šesť a všetky sú americké.
Nachádzajú sa tu však aj také veci, ako napríklad 96 vreciek s ľudskými výkalmi, močom či zvratkami, dve golfové loptičky, dvoje nožnice či autoportrét astronauta Jamesa Irwina.
Zaujímavosťou je aj to, že po vycestovaní na Mesiac tu môžete nájsť aj približne 100 kusov dvoj dolárových bankoviek. Je to preto, že James Irwin a Dave Scott, dvaja astronauti z Apollo 15, sa rozhodli vziať na mesiac celý balík dvoj dolárových bankoviek, aby sa s nimi mohli vo vesmíre odfotografovať, podpísať ich, priniesť domov a neskôr predávať na aukcií za účelom zisku. Problém bol, že ich na Mesiaci zabudli.
Na Mesiaci sa tak nachádza okrem výskumných objektov aj mnoho ďalších zaujímavých predmetov, o ktorých ste možno ani len netušili.
Pozri aj: Mali by sme prstenec? Toto by sa stalo, keby z našej oblohy náhle zmizol Mesiac
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku