A niet sa prečo čudovať, bol totiž prvým človekom, ktorý na povrch Mesiaca vkročil. 20. júl 1969 sa tak veľkými písmenami zapísal do dejín. Od tých čias bolo na Mesiaci už len 11 ďalších ľudí. Prečo sa viac človek na Mesiac nevrátil?
O úspešnej misii z roku 1969 toho hádam veľa hovoriť netreba, spomenieme však, že medzi rokmi 1967 až 1972 bola NASA naozaj snaživá a vďaka projektu Apollo vyslala na Mesiac až 6 misií. Dostať sa na Mesiac a späť však nebolo jediným cieľom, NASA chcela zabezpečiť v oblasti výskumu prvenstvo pre Ameriku sa snažila sa prísť na to, ako zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre ďalší výskum.
V roku 1972 však človek vkročil na Mesiac poslednýkrát. Prečo? Priority NASA sa jednoducho zmenili a cesta na Mesiac už viac nie je prvoradá záležitosť, do ktorej by bolo nutné investovať. Napríklad, v roku 1972 vypukla ropná kríza, ktorú bolo nutné čo najskôr vyriešiť, financie teda tiekli tam. Misie tak museli byť pozastavené a misia Apollo 17 bola na nejaký čas tou poslednou.
The 842 pounds of lunar rocks and dust that our Moonwalkers collected have continued to inform our understanding of our Moon, our Earth, and our Solar System. We are still studying these samples and making new discoveries to this day. #NASA60thhttps://t.co/J2PUhTyXAi pic.twitter.com/dRawO43LPi
— NASA Moon (@NASAMoon) September 26, 2018
Vzhľadom na priškrtené financie sa NASA musela sústrediť na niečo iné a rozhodli sa pre Skylab a pre testovanie satelitov a sond. Zdá sa však, že nie je vylúčené, že človek na Mesiac opäť poputuje. Tento rok NASA ohlásila, že človek by mohol ísť v šľapajách Armstronga už v roku 2020.
Kto sú teda členovia exkluzívneho mesačného klubu? Ako sme už spomenuli, prvým z nich bol Neil Armstrong, veliteľ misie Apollo 11, pilot slúžiaci pre námorníctvo a vojnový veterán. Tej istej misie sa zúčastnil aj Buzz Aldrin, ktorý šiel Armstrongovi tesne v pätách. V roku 1969 sa na Mesiac dostala aj posádka misie Apollo 12 a jej členom bol Pete Conrad, ale aj Alan Bean, z ktorého sa po odchode do dôchodku stal jediný umelec, ktorý bol na Mesiaci.
Na čele misie Apollo 14 zase stál Alan Shepard a spoločnosť mu robil Ed Mitchell, ktorý sa preslávil aj svojimi kontroverznými názormi na mimozemšťanov. V roku 1971 sa zas misie Apollo 15 zúčastnili David Scott a James Irwin. O rok neskôr sa v rámci misie Apollo 16 úspešne dostal na Mesiac aj John Young, ktorý sa zúčastnil aj misie Apollo 10, ktorá okolo Mesiaca krúžila.
On July 20, 1969, humans stepped on another world for the first time. In the 49 years since, we have sent spacecraft to explore the near and far reaches of our solar system, our galaxy, and our universe. #NationalMoonDay pic.twitter.com/dy46Gy0Vby
— NASA Moon (@NASAMoon) July 20, 2018
Do histórie sa zapísal aj Charles Duke, ktorý bol účastníkom misií Apollo 11 a Apollo 16. Jack Schmitt sa zas stal prvým geológom, ktorý sa vydal na Mesiac a vôbec do vesmíru, a to v rámci misie Apollo 17. Posledným človekom, ktorý na Mesiac vkročil, sa stal Gene Cernan a stalo sa tak 13. decembra v roku 1972.
Čo myslíte, podarí sa človeku skutočne opäť dostať na Mesiac?
curiosity
Nahlásiť chybu v článku