To, že na Marse sa pred miliardami rokov nachádzala voda v tekutom stave, vieme už dlho. Vieme i, že sa na Červenej planéte nachádza voda v podobe ľadu. Po dlhých rokoch však vedci finálne vyriešili aj hypotézu, či sa na v poradí štvrtej planéte slnečnej sústavy nachádza voda v tekutom stave. Na južnom póle Marsu totiž objavili obrovské jazero s tečúcou vodou.
Nachádza sa pod ľadovou pokrývkou na južnom póle Marsu v hĺbke približne 1,5 km. Hlboké je podľa odhadov asi 1,5 metra a v niektorých miestach dosahuje dĺžku až 20 km. Takéto rozmery má podľa vedcov novoobjavené jazero na Marse. S pomocou radaru MARSIS, ktorého žiarenie dokáže preniknúť pod ľadovú pokrývku, sa jazero podarilo objaviť medzinárodnému výskumnému tímu pod vedením šéfa talianskeho Národného astrofyzikálneho ústavu menom Roberto Orosei.
Na prvé počutie by sa mohlo zdať, že voda pod ľadovcovou pokrývkou by s najväčšou pravdepodobnosťou mala pochádzať z roztopeného ľadu. Roberto Orosei pre BBC však potvrdil, že nejde len o roztopenú vodu, ale skutočné slané subglaciálne jazero, aké možno nájsť pod ľadom Arktídy i Antarktídy. Pre skúmanie Marsu pritom vedci použili podobné postupy ako pri hľadaní subglaciálnych jazier na Zemi.
Voda v kvapalnom skupenstve je jedna zo základných zložiek pre potenciálnu existenciu života na Marse. Vysoká salinita jazera pod ľadovcom na južnom póle Marsu, však môže byť pre život absolútne nepriateľská. Napriek tomu istá nádej stále žije. Bohatý mikrobiálny život bol v minulosti objavený aj v zemských subglaciálnych jazerách pod Arktídou a Antarktídou. Objav slaného subglaciálneho jazera s tečúcou vodou na Marse je preto obrovským vedeckým prielomom v spoznávaní Červenej planéty.
Pozri aj: Vedci prišli so šokujúcim objavom. Na Mesiaci pravdepodobne žili mimozemšťania
ScienceAlert
Nahlásiť chybu v článku