Nie je to horolezectvo, rozhodne ale ani turistika. Kým v talianskych či rakúskych horách sú takmer bežné, na Slovensku vám na ich zrátanie stačia prsty jednej ruky a ešte vám jeden aj zostane. V poradí len štvrtá ferrata vznikla totiž len nedávno na Dolnom Liptove priamo v náručí Veľkej Fatry a v blízkosti hlavného dopravného ťahu spájajúceho Ružomberok s Banskou Bystricou. Možnosť navštíviť ju sme mali ešte pred oficiálnym otvorením.
Ferrata Dve veže je takmer dokončená. Chýbajú už len posledné detaily, ako napríklad osadiť informačné tabuľky, ktoré návštevníkom povedia niečo málo o náročnosti jednotlivých trás. Tých tu nájdete celkom 9, pričom viaceré z nich možno vzájomne kombinovať. Okrem klasických ferrát, čiže zaistených ciest, návštevníkov zaujmú aj dva lanové mosty, ktoré prepájajú jednotlivé časti ferratového minikomplexu.
Dve veže nájdete na okraji Liptovských Revúc, vpravo od cesty zo smeru od Liptovskej osady. Dve veže sú v skutočnosti veže tri, no oblasť dostala svoj názov po dvoch dominantých. Lezie sa však aj na tú menšiu, menej výraznú. Od hlavnej cesty to na ferraty trvá asi 10-15 minút, zatiaľ po neznačenom chodníku, ktorý sa už čoskoro premení na chodník náučný. Dve veže budú tvoriť jeho poslednú zastávku.
Idea vytvoriť na skalnom útvare pri Liptovských Revúcach sériu ferrát sa podľa slov Juraja Ulíka z rezortu Gothal zrodila už pred niekoľkými rokmi. Nápad vznikol v hlavách miestnych nadšencov a jeho výsledkom bolo založenie občianskeho združenia Dve veže. A síce samotná realizácia s podporou rezortu Gothal trvala približne mesiac, získavanie najrôznejších povolení hneď niekoľko. Dve veže sa totiž nachádzajú na území NP Veľká Fatra a okrem toho sú aj hniezdiskom vzácnych druhov vtákov. Práve preto bude prístup na ferratu od januára do 15. júna každoročne zakázaný.
Dve veže poskytujú adrenalínový zážitok pre menej i viac náročných návštevníkov. Nájdete tu trasy s obtiažnosťou B, C ale aj D. Na zabezpečenie absolútnej bezpečnosti návštevníkov OZ Dve veže a rezort Gothal siahol po certifikovanom materiály priamo z Talianska, ktoré má v budovaní zaistených trás dlhoročné skúsenosti. Každú cestu tvorí hrubé istiace oceľové lano a železné stúpačky rozmiestnené v približne 40 cm intervaloch. Na všetkých ferratách ich dokopy použili viac ako 400.
Jednotlivé trasy siahajú do výšky 20 až 70 metrov. Tie najdlhšie končia priamo na vrcholoch skalných veží a ponúkajú jedinečné výhľady na široké okolie. Obdivovať odtiaľto môžete vrcholy Veľkej Fatry a Nízkych Tatier ako aj dolinu rieky Revúca, ktorá ich vzájomne oddeľuje. Na tieto miesta sa môžete dostať aj po chodníku bez nutnosti zdolania niektorej z výstupových ferrát.
Ferrata Dve veže bude oficiálne otvorená 14. septembra. Slávnostné otvorenie s niekoľkými sprievodnými atrakciami a programom začne v rezorte Gothal v Liptovskej osade, odkiaľ sa neskôr podujatie premiestni priamo na ferraty. V spomínanom rezorte bude od tohto dňa možné aj zapožičanie ferratového setu, ktorý je pri výstupe jednotlivých trás potrebný. Rezort bude prípadným návštevníkom zabezpečovať aj dopravu formou shuttle busu priamo z Liptovskej osady.
Ak patríte k fanúšikom netradičnej turistiky, nebojíte sa výšok a máte radi adrenalín, potom sú pre vás ferraty tou správnou voľbou. A síce ich na Slovensku možno nájsť len na štyroch miestach (Skalka, Martinské hole, Kyseľ – Slovenský raj a Liptovské Revúce), Dve veže sú dôkazom, že ferraty majú na Slovensku svoj potenciál.
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku