Voľba nového pápeža, takzvané konkláve, sa už blíži a svet ho spozná možno už 7. mája, možno však až neskôr. Okolo voľby sa však v minulosti vyskytovalo viacero záhadných či nejasných okolností. Jednou z nich sú aj takzvaní „záhadní“ kardináli, teda kardináli in pectore, ktorí sa ale tohto konkláve nezúčastnia.
Kardinálov menuje pápež, a keď tak urobí, svet väčšinou vie, o koho ide. Niekedy sa však stane, že hlava katolíckej cirkvi odmietne prezradiť identitu nového kardinála, a to z rôznych dôvodov, väčšinou politických. Takýmto ľuďom sa zvykne hovoriť kardináli in pectore, píšu TVNoviny.
Spomínaná tradícia začala podľa webu uCatholic v roku 1536, za čias pápeža Pavla III., ktorý za prvého kardinála in pectore vymenoval Girolama Aleandra, pretože jeho život by bol v ohrození. Pápež František však túto možnosť nevyužil a žiadneho „anonymného“ kardinála nevymenoval.
Rôzne dôvody
Naposledy tak urobil ešte Ján Pavol II., pri ktorom išlo o štyroch kardinálov z celkového počtu 232 vymenovaných. Nakoniec boli zverejnené 3 z týchto mien, no štvrté zostáva dodnes záhadou. Jedným z nich bol Ignatius Kung Pin-Mei zo Šanghaja, prenasledovaný čínskym komunistickým režimom.
Nech už však bude novým pápežom ktokoľvek, nebude mať ľahkú úlohu. Jednou z kľúčových výziev, ktorým bude čeliť nástupca pápeža Františka, bude problém sexuálneho zneužívania zo strany duchovných. Tí načrtli najnaliehavejšie výzvy katolicizmu vrátane „evanjelizácie, vzťahu s inými vierovyznaniami (a) problematiky zneužívania“, uviedol Vatikán.
„Hovorilo sa o kvalitách, ktoré musí nový pápež mať, aby mohol na tieto výzvy efektívne reagovať,“ dodal. Františkov nástupca zdedí sériu opatrení, ktoré zaviedol na boj proti sexuálnemu zneužívaniu zo strany duchovných. Združenia obetí však tvrdia, že zosnulý pápež neurobil dosť a škandály nie sú na ústupe.
Anne Barrett Doyleová z portálu BishopAccountability.org, venujúceho sa sexuálnym zvrhlíkom v cirkvi a ich obetiam, ktorý sa zaoberá problémom zneužívania zo strany katolíckeho kňazstva, pre agentúru AFP povedala, že „oceňuje uznanie kardinálov, že ukončenie krízy zneužívania musí byť prioritou“.
Nahlásiť chybu v článku