Úrady nariadili preventívnu evakuáciu obyvateľov mesta Grindavík. Islanský meteorologický úrad sa totiž obáva, že obrovské množstvo magmy, ktoré sa šíri v podzemí, by tam mohlo vyjsť na povrch. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Takmer 100 otrasov za hodinu
Islandské úrady ešte v piatok po silných otrasoch pôdy na polostrove Reykjanes vyhlásili núdzový stav. TASR správu prebrala od agentúry AFP. „Náčelník štátnej polície vyhlasuje pre civilnú obranu núdzový stav z dôvodu intenzívnych zemetrasení v oblasti Sundhnjukagigar severne od mesta Grindavik. Môžu sa objaviť ešte silnejšie zemetrasenia než doteraz a môže nastať sopečný výbuch,“ uvádza vyhlásenie Úradu civilnej obrany a krízového manažmentu.
Islandský meteorologický ústav (IMO) uvádza, že výbuch môže nastať v priebehu nasledujúcich niekoľkých dní. Obyvatelia okolo 17:30 miestneho času zaznamenali dve silné zemetrasenia. Otrasy pôdy pocítili aj v islandskej metropole Reykjavík, vzdialenej približne 40 kilometrov a na väčšine južného pobrežia.
IMO od konca októbra na polostrove Reykjanes zaznamenal 24-tisíc zemetrasení. Od roku 2021 sa tu odohrali tri sopečné výbuchy, všetky však nastali ďaleko od infraštruktúry a obývaných oblastí. Podľa portálu iMeteo už nejde o otázku, či sopka vybuchne, ale kedy k erupcii dôjde. Uvedená oblasť už je tak aktívna, že odborníci zaznamenali takmer 100 otrasov a to len za jedinú hodinu.
Nahlásiť chybu v článku