Ľadový medveď sa počas minulých rokov stal symbolom globálneho otepľovania a negatívneho vplyvu človeka na životné prostredie. Dnes prišla z ruskej Sibíri správa, ktorá pohľad na populáciu ľadových medveďov mení k lepšiemu. Na mŕtvole veľryby grónskej si totiž na pláž prišlo pochutnať viac ako 230 jedincov.
Ľadových medveďov žije na celej planéte podľa odhadov asi 26 000. Na hostine na pláži sibírskeho Wrangelovho ostrova sa teda zhromaždilo takmer 1% celosvetovej populácie. Turistická skupina, ktorú na lodi v tom čase sprevádzal zakladateľ spoločnosti Heritage Expeditions Rodney Russ mala šťastie. Vidieť 230 ľadových medveďov pochutnávať si na mŕtvej veľrybe sa doposiaľ nepodarilo asi nikomu.
Veľryba grónska dorastá zhruba do 18 metrov a v dospelosti môže vážiť až 90 ton. Jej nebohé telo na pláži sibírskeho ostrova teda predstavovalo pre miestnu populáciu ľadových medveďov poriadne hody. Pravdepodobne silný zápach z tak obrovského množstva mäsa prilákal zvieratá z rôznych kútov 7 600 km² rozsiahleho ostrova. Ľadový medveď totiž dokáže potravu zacítiť až na vzdialenosť 32 km.
Ľadové medvede oficiálne medzi ohrozené druhy zvierat nepatria napriek tomu, že ich tak mnoho ľudí vníma a v červenom zozname živočíšnych druhov sú klasifikované ako zraniteľné. Najväčšou hrozbou pre tieto zvieratá sú práve klimatické zmeny, ktoré sa stali každodennou súčasťou života na Zemi v 21. storočí. Asi 26-tisícová populácia sa podľa odhadov WWF do roku 2050 zmenší asi o tretinu.
Pozri aj: Wrangelov ostrov: Miesto s najväčšou hustotou ľadových medveďov, kde zamrzol čas a stalo sa rajom
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku