Vo februári tohto roka obleteli médiá fotografie piesku zo Sahary, ako padal na zasnežené kopce vo Francúzsku, ale objavil sa aj nad Španielskom, Spojeným kráľovstvom, Írskom a aj inými krajinami. Spolu so zlatavým nádychom do krajín však prišlo aj niečo neočakávané – radiácia.
Piesok z jadrových testov
Ako píše IFL Science, tento rádioaktívny piesok spôsobil síce mierny, ale za to pozoruhodný nárast radiácie. Podľa združenia pre kontrolu rádioaktivity ACRO súvisí tento radiáciou nasiaknutý piesok s koloniálnou minulosťou Francúzska a ich testami jadrových zbraní počas studenej vojny.
#SaharanDust clearing from central/eastern Europe before a new plume crosses Spain, France, UK & Ireland over next few days. @CopernicusECMWF Atmosphere Monitoring Service @ECMWF aerosol optical depth forecast initialized 27 Feb 00 UTC https://t.co/Zcv8RWt2P3 pic.twitter.com/Puk1hiwfWj
— Mark Parrington (@m_parrington) February 27, 2021
Alžírsko ako jadrová strelnica
Kým si v súčasnosti najväčšia africká krajina – Alžírsko – získala v roku 1962 nezávislosť od Francúzska a Alžírsko prestalo byť jeho kolóniou, tak niektoré úseky púšte Sahary v tejto africkej krajine boli využívané ako strelnica francúzskych atómových zbraní. 13. februára 1960 tu uskutočnilo Francúzsko svoj prvý jadrový test s názvom „Gerboise Bleue“, v preklade modrá púštna krysa. Sila 70 kiloton TNT bola ekvivalentná štyrom výbuchom v Hirošime.
Následne bolo na alžírskej Sahare vykonaných ďalších 13 nukleárnych testov, išlo však o podzemné skúšky. Ďalšie testy, ktorých mimochodom Francúzsko vykonalo 210 (posledný v roku 1996), sa uskutočňovali v Južnom Pacifiku na francúzskych polynézskych atoloch.
Analyzovali piesok z čelných skiel áut
Aby vedci odhalili dôvod zvýšenej radiácie nad Francúzskom, odobrali vzorky piesku z čelných skiel áut a odniesli ho na analýzu. Tá odhalila prítomnosť cézia 137. Je to rádioaktívny izotop, ktorý sa prirodzene v saharskom piesku nevyskytuje, ale bežne vzniká pri jadrovom štiepení uránu 235.
ACRO teda vyhlásilo, že radiačný nárast nad Francúzskom vo februári tohto roka je s najväčšou pravdepodobnosťou spojený s francúzskymi jadrovými testami v 60. rokoch.
„Toto rádioaktívne znečistenie, ktoré stále môžeme pozorovať aj po 60 rokoch po vykonaných jadrových testoch, nám pripomína, že časť Sahary je kontaminovaná rádionuklidmi a za toto znečistenie nesie zodpovednosť Francúzsko v plnej miere,“ uviedla organizácia vo vyhlásení.
Nahlásiť chybu v článku